פרשת ילדי תימן: סדר ההתרחשויות

התקופה (שנים)האירועים שהתרחשו בתקופה המדוברת
קיץ 1948הסכסוך במחנה חאשד-גאולה בין ד"ר אולגה פיינברג לבין מועצת הרבנים התימנים.
דצמבר 1948ראשוני העולים במבצע "על כנפי נשרים" מגיעים לישראל. סוף חודש מרץ 1949: מסתיים השלב הראשון של מבצע "על כנפי נשרים". יוני 1949: מתחיל החלק הארי של מבצע "על כנפי נשרים" וכך עולים לארץ עשרות אלפי עולים מתימן, רבים מהם חולים ונזקקים לאשפוז.
1949-1950 (תקופת מחנות העולים)ילדים תימנים רבים נפטרים. עולי-תימן מדווחים על היעלמויות של ילדיהם. הורים רבים מקבלים הודעות על פטירת ילדיהם וממאנים לקבל את עובדת פטירת ילדיהם.
1950-1963מספר גופים חוקרים תלונות של הורים יוצאי-תימן על היעלמות ילדיהם: השירות הרפואי לעולה, משרד הבריאות, הסוכנות היהודית ומשטרת-ישראל. מתפרסמות כתבות בעיתונים על הורים שמחפשים את ילדיהם האובדים. בשנת 1959 אף התפרסמה בעיתונות כתבה העוסקת בילד פלתיאל רדע האבוד ועל המאבק המשפטי שניהלה אימו מפני שהייתה סבורה, בטעות, שהילד אורי וכטל מכפר-אונו הוא הילד שלה, פלתיאל.
1955-1965פעילים יוצאי-תימן נכשלים בהקמתה מחדש של מפלגת "התאחדות התימנים" והכנסתה לכנסת.
ינואר 1966ניסים בנימין גמליאלי משיק את ספרו החדש "תימן ומחנה גאולה" באירוע מיוחד, שדבר קיומו התפרסם בביטאון "אפיקים". ספר זה השפיע, כאמור, רבות על יוצאי-תימן.
אפריל 1966כתבות ראשונות מתפרסמות בעיתונים בנושא משפחות יוצאי-תימן המחפשות אחר ילדיהן האובדים. מיד לאחר מכן, הקימו פעילים תימנים את ה"וועדה הציבורית למען גילוי ילדי תימן הנעדרים".
יוני 1966-דצמבר 1966חברי ה"וועדה הציבורית" מתחילים לדרוש חקירת נושא ילדי-תימן הנעדרים ומביעים, באמצעות העיתונות והרדיו האשמות ברורות, שילדי תימן נחטפו במזיד ושגופים משמעותיים ומאורגנים היטב של מדינת-ישראל חטפו את הילדים הללו. ביטאון "אפיקים" של העדה התימנית, מפרסם מספר מאמרים מיוני 1966 ועד סוף דצמבר 1966 וקורא לחקור את "פשע חטיפות הילדים התימנים".
יולי 1966הצעה של ח"כ ברוך עוזיאל לחקור ביסודיות את מקרי היעלמויות ילדי עולי-תימן. מתחילה סדרת ישיבות של ועדת השירותים הציבוריים בכנסת.
11.1.1967מתפרסמת הכתבה המפוברקת בעיתון "העולם הזה" על "ילדי תימן נחטפו לאמריקה".
22.1.67ועדת החקירה בהלול-מינקובסקי החלה את עבודתה.
מרץ 1968ועדת החקירה בהלול-מינקובסקי מגישה את הדו"ח שלה לוועדת השירותים הציבוריים בכנסת.
יוני 1968פעילים תימנים מה"וועדה הציבורית" מגישים מסמך ובו ביקורת רבה על פסיקותיה של ועדת החקירה.
יוני 1968ראובן מינקובסקי ויוסף בהלול מגיעים לכנסת ועונים לשאלות חברי הכנסת.
דצמבר 1968מתקיים טקס רשמי בהשתתפות חברי ועדת החקירה בהלול-מינקובסקי, שרי המשפטים והמשטרה, נציגי ה"וועדה הציבורית" וח"כ ברוך עוזיאל.
פברואר 1985מתחילות להתפרסם בעיתונים כתבות על ילדי תימן. עיתונאי מופיע התכנית הטלוויזיה "ערב חדש" ומספר על הסיפורים המזעזעים ששמע ממשפחות רבות וגם ממאומצים.
יוני 1985מתקיימות ישיבות בוועדת הפנים ואיכות הסביבה בכנסת בנושא חידוש החקירה בנושא ילדי-תימן. פעילי ה"וועדה הציבורית לגילוי ילדי תימן הנעדרים" (המתחדשת) דורשים הקמת ועדת חקירה.
יולי-אוגוסט 1985אברהם עובדיה שהיה מנהל מחנה ראש העין מפרסם את ספרו "בנתיבות תימן וציון" ובו הוא כותב ש"הייתה כנופיה שחטפה ילדים תימנים".
אוגוסט 1985יוצאי-תימן מאשימים את ממשלת ישראל בשנים 1949-1955 בחטיפת ילדיהם (האשמה בחטיפה ממסדית).
נובמבר 1985כנס משפחות ילדי תימן הנעדרים בראש העין.
31.12.1985אביגדור פאר מגיע לכנסת ואומר דברים בנושא ילדי תימן בישיבת ועדת הפנים ואיכות הסביבה בכנסת. גם ד"ר דב לויטן הופיע בפני הוועדה ומסר שיש בידיו כ 85 פניות של משפחות חדשות.
ינואר 1986דבריו של אביגדור פאר בכנסת מעוררים סערה גדולה בקרב יוצאי-תימן. דבר הסערה מתפרסם בעיתונים.
אפריל 1986ד"ר דב לויטן עורך כנס פומבי באוניברסיטת בר-אילן ומסביר על ממצאי מחקרו בנושא ילדי-תימן.
יוני 1986כנס משפחות יוצאי-תימן בהיכל הכדורסל יד-אליהו. המשפחות טוענות כי ילדיהן נלקחו מהן.
יולי 1986חבר הכנסת מאיר כהנא נואם בכנסת ומציג את הבעת האי-אמון שלו בממשלה הנוכחית, שאיננה מוכנה לחקור באופן יסודי ומעמיק את "פרשת חטיפות הילדים התימנים" ומאשים את מפא"י בחטיפת הילדים התימנים.
ספטמבר 1986שידור תכנית הטלוויזיה של ורד ברמן ורוני סרנת ב"מבט שני". פעילים של ה"וועדה הציבורית לגילוי ילדי תימן הנעדרים" מנסים למנוע את שידור התכנית.
שנת 1986 עד 1989משה נחום ומאיר משולם (שחף פילוביץ') חוברים זה לזה ומתחילים לעבוד ולטפח את "מחאת התימנים".
נובמבר 1988ועדת "שלגי" מתחילה את עבודתה.
תחילת שנת 1989משה נחום חובר לעוזי משולם.
סוף שנות השמונים-מרץ 1994עוזי משולם עורך כנסים רבי-משתתפים לציבור התימני ומרצה בפני ציבור זה על העוולות שנעשו ליוצאי-תימן, על "חטיפת" ילדי התימנים במזיד על-ידי ה"ממסד הפוליטי הישן" ועוד.
22.3.1994עוזי משולם מתבצר בבית בעיר יהוד עם תלמידיו-חסידיו.
סוף שנות השמונים-יוני 1995עוזי משולם עורך כנסים רבי-משתתפים לציבור התימני. משה נחום ומאיר משולם (פילוביץ') מתלווים אליו לכנסים ופוגשים משפחות תימניות רבות, משוחחים עמן ומתדרכים אותן.
יוני 1995ועדת החקירה כהן-קדמי מתחילה את עבודתה הרשמית.
יוני 1995-אפריל 1998ועדת החקירה כהן-קדמי מקשיבה לעדויות של משפחות הילדים הנעדרים, בעלי-תפקידים ואנשי ממסד.
תחילת אוגוסט 1997ועדת החקירה כהן-קדמי מגישה דו"ח ביניים בו היא מפרטת את פעולות ועדת החקירה עד כה.
ינואר 1998הפעילים התימנים ובראשם משה נחום מכנסים ישיבה בהולה של ועדת העלייה והקליטה בכנסת כדי לנסות ולהשפיע על עבודת ועדת החקירה כהן-קדמי, שמתקדמת ב"כיוון הלא רצוי" מבחינתם ואיננה מוכנה לפסוק כי ילדי-תימן נחטפו.
1999ועדת החקירה כהן-קדמי פונה אל הציבור הרחב ומבקשת מהציבור לספק לה מידע על אנשים מבוגרים, שנחשדים כילדים חטופים או כל מידע רלוונטי.
1999ח"כ אריה גמליאל (ש"ס) מגיש הצעת-חוק בכנסת, שמטרתה לשתק את ועדת החקירה כהן-קדמי. כלומר, לעצור ולבטל את עבודתה לחלוטין לפני שתגיש מסקנות סופיות הקובעות כי רוב ילדי-תימן נפטרו.
נובמבר 2001ועדת החקירה כהן-קדמי מגישה את הדו"ח הסופי שלה.
פברואר 2002מתקיים אירוע מיוחד באודיטוריום שאגאל בכנסת לציון סיום ועדת החקירה כהן-קדמי. משה נחום נושא נאום מיוחד לאומה ומודה לפעילים (אנשי ה"פדרציה") על פועלם ותרומתם. גם מאיר משולם (פילוביץ') מגיע ונוכח באירוע המיוחד.
פברואר 2002-יולי 2002פעילי ה"פדרציה העולמית של יהודי תימן" וביניהם משה נחום ומאיר משולם (פילוביץ'), ח"כ אריה גמליאל, מגיעים לישיבות ועדת העלייה והקליטה בכנסת ומנסים לשכנע את חברי הכנסת שיש להמשיך ולחקור את "חטיפת ילדי תימן" ולהקים מאגר dna לאיתור הילדים החטופים.
פברואר 2002-פברואר 2015מאיר משולם (שחף פילוביץ') פרסם פוסטים רבים בפורומים השונים באינטרנט בהם הפיץ את נרטיב חטיפות הילדים התימנים ואחרים ונושאים נוספים.
21.6.2013עוזי משולם הלך לעולמו.
סוף שנת 2013פעילים חדשים שמטרתם היא קידום טענת חטיפות הילדים מתחילים לפרסם מאמרים בנושא ילדי-תימן ומקימים עמותות העוסקות בקידום טענת ה"חטיפות" בדרישה להכרה ב"חטיפות הילדים".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s