סיפורי ילדים מאומצים: אריאלה רייטר

אל סיפורה של המאומצת אריאלה רייטר התוודעתי באתר העדויות המיוחד של עמותת עמר"ם. בדף העדות שלה, טוענת אריאלה רייטר, כי היא נחטפה בינקותה מאמה הביולוגית, שילדה אותה בבית-חולים שערי-צדק בירושלים, ביוני 1949 והועברה משם, תוך סיוע מכרים קיבוצניקים של ההורים המאמצים לעתיד, הישר לויצ"ו תל-אביב. רייטר אף מציינת בדף העדות שלה כי אמה המאמצת (תושבת חולון) עברה ניתוח גניקולוגי בבית החולים שערי-צדק בירושלים, במהלכו כרתו את רחמה והרופאים בישרו לה כי לא תוכל ללדת ילדים טבעיים משלה. הרופאים ייעצו לה, לאחר הניתוח, כי רצוי שתאמץ ילד/ה ואף הציעו לה לאמץ תינוקת, שנולדה ממש באותו בית-חולים באותם הימים של קיץ 1949. שמה של התינוקת, שהוצעה לאישה, שרחמה נכרת: התינוקת הרכה אריאלה רייטר.

ב 3.3.1949 עלתה משפחת פלקון, משפחתה הביולוגית של אריאלה רייטר, מתורכיה לישראל. האב: יצחק, האם: אסתר ושני ילדיהם: חנה בת ה 16 (כמעט 17) ומשה בן ה 11. המשפחה הופנתה עם עלייתה למעברת פרדס-חנה או אגרובנק, שליד חדרה. חודשיים-שלושה לאחר מכן, הועברה המשפחה למעונה הקבוע: שכונת אוהל משה בירושלים. חנה, שהייתה בהיריון מתקדם בחודש שביעי, חלתה בזיהום (דיזינטריה) וחום גבוה ואושפזה בבית החולים "ביקור-חולים" בירושלים. בשל הזיהום בו לקתה, החלו לתקוף אותה צירי-לידה מוקדמים והיא הביאה לעולם את ילדתה הבכורה שנולדה ב 24.6.1949 במשקל 1.300 ק"ג והוגדרה כפגה.

כשישה ימים לאחר הלידה, הועברה התינוקת ששמה יוספה פלקון, למוסד הילדים ויצ"ו בירושלים. ב 26.10.1949, הגיעה האם הביולוגית, חנה פלקון בת ה 17 וחצי והתייצבה במשרדו של הנוטריון הציבורי בירושלים. פלקון חתמה על מסמך רשמי בו היא מצהירה, שהיא מוותרת על ילדתה הבכורה ומבקשת שתגדל אצל משפחה טובה. התינוקת יוספה (יעל) פלקון המשיכה להתגורר במוסד ויצ"ו ירושלים למשך חודשים רבים נוספים. ב 31.5.1950, בגיל 11 חודש, נמצאה לה משפחה מאמצת שתגדל אותה: זלמן ויפה דוגודני, ההורים המאמצים לעתיד, המתגוררים בחולון. בחודש יוני 1951, עת הייתה יוספה-יעל פלקון פעוטה בת שנתיים, החלו ההורים המאמצים בביצוע הליך האימוץ הרשמי, שהתקיים בבית המשפט המחוזי בירושלים, עיר מגוריה של האם הביולוגית חנה פלקון. בית המשפט פרסם שתי מודעות ברצף בעיתון "הצפה" (עיתון הציבור המסורתי בירושלים) בו הוא מודיע לציבור הרחב על קיומו של דיון בבית המשפט בירושלים בנושא אימוץ הילדה יוספה פלקון, בתה הטבעית של חנה פלקון. לבסוף, התקיים הדיון בבית המשפט והתינוקת יוספה-יעל פלקון נהייתה בתם הרשמית והחוקית של זלמן ויפה דוגודני. מיד עם סיום הליך האימוץ, ניתן לה שם חדש: אריאלה דוגודני. כעבור שנים, כשנישאה, הפכה להיות: אריאלה רייטר.

ברבות השנים, פנתה אריאלה רייטר לוועדת החקירה הממלכתית כהן-קדמי, שהייתה כבר בשלהי תקופת עבודתה וביקשה שהוועדה תחקור אודות נסיבות אימוצה כי היא סבורה שהיא תינוקת חטופה. חוקרי ועדת החקירה חקרו את מקרה אימוצה של רייטר ומצאו שרישום לידתה בפנקס הלידות של לשכת הבריאות בירושלים מסודר ומפורט, פרטי אמה הביולוגית וכן מקום לידתה מופיעים באופן ברור ונראה כי אף גורם לא ניסה לטשטש או להעלים פרטים אלו. חוקרי ועדת החקירה עיינו כמובן גם בתיק האימוץ של אריאלה רייטר ומצאו כי אין דופי בנסיבות אימוצה. אמה המאמצת של רייטר, יפה דוגודני, נפטרה בשנת 1976 ואילו אביה המאמץ, זלמן דוגודני, האריך ימים ונפטר באוגוסט של שנת 2000. אריאלה רייטר פנתה, למיטב הבנתי, לוועדת החקירה כהן-קדמי טרם מותו של אביה המאמץ. לאחר פטירתו של אביה המאמץ, מצאה רייטר בביתו את צו האימוץ המקורי שלה. לאחר מכן היא פנתה למשרדי השירות למען הילד בתל-אביב וביקשה לפתוח את תיק האימוץ שלה. למרבה אכזבתה, בתיק האימוץ שלה נמצא רק עותק של צו האימוץ המקורי הזהה לחלוטין למסמך שהיא איתרה בבית הוריה המאמצים לאחר מותם. בשנים שלאחר מכן, הצליחה רייטר לאתר בכוחות עצמה, בדרך לא דרך, את קרובי המשפחה הביולוגיים שלה ולהתאחד עמם. אמה הביולוגית הלכה לעולמה טרם איתרה רייטר את קרובי המשפחה.

לימים, בשנת 2016, עת החלו העמותות המקדמות את נרטיב "ילדי תימן החטופים" לדרוש לחשוף בפני הציבור הרחב באופן נגיש את מסמכי ועדות החקירה בארכיון המדינה, התראיינו בטלוויזיה בתכנית "חמש עם רפי רשף" ציון ואיילה, אחיה הצעירים (למחצה) של אריאלה רייטר והשמיעו ביקורת קשה ונוקבת כלפי מדינת-ישראל וטענו כי אריאלה נחטפה כתינוקת מזרועות אמה הביולוגית וכי מדינת-ישראל מעולם לא חקרה את המקרה הזה ולא העמידה לדין את האנשים שסייעו בחטיפתה. המנחה, רפי רשף, נותר אילם לחלוטין ולא יידע איך וכיצד לענות להאשמות קשות אלה. אני מקווה שהפרטים שהצגתי לעיל מסבירים היטב את נסיבות אימוצה של אריאלה רייטר.


הערות:

סיפורה של המאומצת אריאלה רייטר פורסם גם בעמוד הפייסבוק של Nona Dulberg ב 25.2.2018. הפוסט שפורסם אצל נונה דולברג הוא פרי תחקיר שאני ביצעתי בתוספת קטע יוטיוב שנונה דולברג איתרה בזמנו ובו ראיון של אריאלה רייטר בתכנית הטלויזיה של רינה מצליח. בפוסט הזה שאני מפרסמת כעת אני מציגה את כל המסמכים שאיתרתי בזמנו בשנת 2018 בארכיון המדינה (מסמכי ויצ"ו ירושלים, תיק החקירה של ועדת כהן-קדמי בנושא האימוץ של אריאלה רייטר) ומודעות עיתון שאיתרתי בזמנו בארכיון עיתונות יהודית היסטורית. את צו האימוץ של אריאלה רייטר מצאתי באתר העדויות של עמותת עמר"ם, מכיוון שאריאלה רייטר הביאה באדיבותה מסמך זה כדי להציגו לציבור הרחב. כל המסמכים וקטעי העיתונות שאיתרתי בזמנו הוצגו בפברואר 2018 בעמוד הפייסבוק של נונה דולברג. בנוסף, אני מציגה כאן מסמכים חדשים שמצאתי לאחרונה.

חנה פלקון הייתה בת 16 כמעט 17 כשעלתה לארץ בשנת 1949 אולם היא רשומה ברשימות העולים כילידת שנת 1923.

חנה פלקון, אמה הביולוגית של אריאלה רייטר היא זו שנתנה לה את שמה המקורי: יוספה. מאוחר יותר, כאשר הועברה התינוקת למוסד הילדים ויצ"ו ירושלים, ניתן לה על-ידי צוות העובדים במוסד שם ישראלי חדש: יעל.

חנה פלקון הייתה נערה לא נשואה, שהרתה ככל הנראה לחבר שלה בתורכיה, טרם עלייתה לארץ.

נציגת מחלקת הרווחה של עיריית ירושלים קיבלה אפוטרופסות על יוספה פלקון הקטנה, לאחר חתימת האם הביולוגית, חנה פלקון, על ויתור מצידה.


מצורפים הקבצים והקישורים הבאים:

ראיון שערכה נעמה קטיעי עם אריאלה רייטר בשנת 2017 (מתוך סדרת הרשת "נביאים: מבצע עמר"ם"). דקה 1:58 והלאה:

משפחת פלקון בתוך רשימות העולים לארץ, 3.3.1949:

<object class="wp-block-file__embed" data="https://yaldeiteimanvideo.files.wordpress.com/2017/08/d7a4d79cd7a7d799d79f-d797d7a0d794.pdf&quot; type="application/pdf" style="width:100%;height:600px" aria-label="Embed of <strong>פלקין חנהפלקין חנההורד

מועד עלייתו של פלקין יצחק עם משפחתו לארץ:

<object class="wp-block-file__embed" data="https://yaldeiteimanvideo.files.wordpress.com/2017/08/d7a4d79cd7a7d799d79f-d799d7a6d797d7a7-d79ed795d7a2d793-d7a2d79cd799d799d7aad795-d79cd790d7a8d7a5.pdf&quot; type="application/pdf" style="width:100%;height:600px" aria-label="Embed of <strong>פלקין יצחק- מועד עלייתו לארץפלקין יצחק- מועד עלייתו לארץהורד

הקובץ המלא מארכיון המדינה בו מופיע רישום עלייתה של משפחת פלקון לארץ (עמוד 83):

https://www.archives.gov.il/archives/Archive/0b0717068001a9a2/File/0b071706806ce56c

רשימה שערכו חוקרי ועדת כהן-קדמי בה נמצא פירוט כל הילדים שטופלו במוסד הילדים ויצ"ו ירושלים בשנים 1948-1956 (ביניהם, יוספה-יעל פלקון):

<object class="wp-block-file__embed" data="https://yaldeiteimanvideo.files.wordpress.com/2020/08/d7a4d79cd7a7d795d79f-d795d799d7a6d795-d799d7a8d795d7a9d79cd799d79d.pdf&quot; type="application/pdf" style="width:100%;height:600px" aria-label="Embed of <strong>פלקון- ויצו ירושליםפלקון- ויצו ירושליםהורד

דף עדות של המאומצת אריאלה רייטר באתר האינטרנט של עמותת עמר"ם (בדף העדות מוצג צו האימוץ המקורי שהביאה אריאלה רייטר):

https://www.edut-amram.org/testimonies/ariela-retier/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s