סיפורי "כמעט חטיפה": בדור אברהם

בשנת 1995 התפרסמה בעיתון "הארץ" כתבתו של העיתונאי יגאל משיח לקחו אותם בלילות העוסקת בנושא "פרשת ילדי תימן". במסגרת כתבה זו נפגש משיח עם מספר משפחות יוצאי תימן מהיישוב אליכין שבעמק-חפר, שסיפרו לו על קורותיהן בתקופת היקלטותן כאן בארץ במחנות עולי תימן. בין המשפחות שהתראיינו לכתבה, בלט סיפורה של בדור אברהם.

משפחת אברהם עלתה לארץ מתימן בשנת 1950 ונשלחה להתגורר במחנה עין-שמר א'. המשפחה מנתה כחמש נפשות: אב המשפחה- אברהם אהרון, אם המשפחה- בדור, הבת הבכורה- ברכה, הבן האמצעי- חסן והבת הקטנה- בדור, בת השנתיים. מאוחר יותר, בהמשך חייה, השתנה שמה של הילדה בדור והיא קיבלה שם עברי חדש: דליה.

אם המשפחה, בדור אברהם, סיפרה לעיתונאי יגאל משיח, שהיא ומשפחתה עלו לארץ והועברו למחנה עין שמר. כשבוע לאחר עלייתם לארץ, הגיעה לפתע לפתח האוהל של משפחת אברהם אחות העובדת במחנה והסבירה כי ילדתם הקטנה, בדור בת השנתיים, זקוקה לאשפוז בבית-חולים בחיפה, בשל מצבה הבריאותי. בדור אברהם ציינה בפני משיח כי בדור הקטנה סבלה פעמים רבות מ"כאב גרון". לכן, הוחלט לאשפזה. בדור האם תיארה בפני משיח את כל השתלשלות העניינים בפרשת האשפוז של בתה והצהירה כי היא "זוכרת את כל מה שקרה כאילו זה היה אתמול". היא סיפרה שהילדה אושפזה ביום רביעי, באמצע השבוע, ושהיא (האמא) נסעה במיוחד ביום ראשון שלאחר מכן באוטובוס ממחנה עין-שמר לבית החולים רמב"ם בחיפה לבקר את בתה הקטנה. בדור אברהם סיפרה כי הגיעה לבית החולים רמב"ם וביקשה לפגוש את בתה המאושפזת שם אבל הצוות שבמשרד הקבלה בכניסה התכחש לעובדה שקיימת ילדה בשם "בדור אברהם" המאושפזת בבית החולים. האם העיקשת לא ויתרה, איתרה בעצמה את מיקום מחלקת הילדים ודרשה מצוות מחלקת הילדים לראות את בתה. על-פי דבריה, היא נענתה בשלילה לדרישתה לראות את בתה והבינה שהצוות מסתיר את ילדתה בכוונה. לכן, החליטה להישאר בבית החולים רמב"ם ואף ללון בו למשך הלילה ולהמשיך למחרת לנסות ולאתר את בתה המוסתרת. למזלה של אמא בדור, בבית החולים רמב"ם היו מעונות לסטודנטיות הלומדות סיעוד והן הסכימו לארח אותה במעון הסטודנטיות למשך הלילה. למחרת, המשיכה אמא בדור להפעיל לחץ על הצוות הרפואי ולדרוש את בתה הקטנה. על-פי דבריה, הצוות הרפואי במחלקת הילדים בבית החולים רמב"ם ניסה לחטוף את בתה הקטנה אך אמא בדור לא ויתרה… לבסוף, על-פי דבריה, לאחר שהקימה צעקות על צוות מחלקת הילדים, פגשה במקום "תימני אחד בחלוק לבן" (המלאך הטוב) ש"עשה לה סימנים שתבוא בשקט" וגילה לה היכן מוסתרת בתה הקטנה. ה"תימני", עובד בית החולים רמב"ם בחיפה, הוביל את אמא בדור לקומה הנמצאת מעל למחלקת הילדים ושם בחדר כלשהו, שהיה חשוך לדבריה של אמא בדור, היא הצליחה למצוא את בתה הקטנה, ששהתה בחדר החשוך עם ילדים רבים נוספים ומיד התנפלה על אמה, כשזו נכנסה לחדר. מיד עם איתור ילדתה בחדר החשוך, התעמתה בדור אברהם עם האחות השומרת על הילדים המוחזקים בו אך לא ויתרה והתעקשה לקבל את ילדתה בחזרה. לבסוף, נאלץ צוות מחלקת הילדים להביא לה את ילדתה הקטנה והיא הוחזרה אליה מולבשת בשמלה חדשה, שאיננה שלה. הנה כאן מובאת גירסתה של האם, בדור אברהם, במלואה על כל פרטיה (באדיבות ארכיון המדינה):

החלטתי לבדוק את הסיפור המעניין של בדור אברהם, המתואר בכתבתו של יגאל משיח, "לקחו אותם בלילות" ולהבין מה באמת קרה לדליה אברהם (בדור אברהם הקטנה) בילדותה. משפחת אברהם עלתה לארץ ב 14.3.50. הילדה בת השנתיים, בדור אברהם, אושפזה לראשונה בבית החולים רמב"ם בחיפה ב 21.3.50 מפני שלקתה בדלקת-ריאות ובדלקת קרום המוח (Pneumonia, Meningitis). לאחר כעשרה יום, החלימה ממחלתה וחזרה למחנה העולים עין-שמר ב 31.3.50.

כעבור שבועיים מיום חזרתה לעין-שמר, חלתה בדור הקטנה בשנית ואושפזה שוב בבית החולים רמב"ם בחיפה ב 14.4.50 למשך כ 11 יום בשל דלקת זיהומית בדרכי הנשימה העליונות (Laryngotracheobronchitis) ושוחררה ב 25.4.50, כשהחלימה ממחלתה. יש לציין כי האמא, בדור אברהם, לא הזכירה בפני העיתונאי יגאל משיח כי בתה אושפזה בשנית ברמב"ם עקב מחלה חוזרת ונשנית. פרט חשוב זה נשמט לחלוטין במהלך הסיפור הדרמטי, שהשמיעה בדור אברהם בפני משיח, למרות שהיא טענה בפניו בביטחון רב כי היא זוכרת את כל האירועים הדרמטיים הללו כאילו הם התרחשו אתמול… מדוע אפשרה אמא בדור לאשפז את בתה הקטנה בשנית במחלקת הילדים של בית החולים רמב"ם בחיפה, במקום שבו לדבריה ניסו לחטוף את בתה בת השנתיים, כשהייתה מאושפזת במחלקה הזו בחודש מרץ 1950?. האם היא עצמה לא הייתה מוטרדת וחרדה, במהלך תקופת האשפוז השנייה בחודש אפריל 1950, שמא ינסו שוב לחטוף את בתה הקטנה?. כנראה שלא. ייתכן, כי כל הסיפור הדרמטי הזה של בדור אברהם האמא, בו היא מתרברבת בפני העיתונאי יגאל משיח ומסבירה לו כי בשל עקשנותה ואומץ ליבה הצליחה לחלץ את בתה מחטיפה, הוא סיפור בדוי לחלוטין.

כסיכום לבחינת טענתה הנחרצת של האם, בדור אברהם, כי ניסו לחטוף ממנה את ילדתה במהלך אשפוזה במחלקת הילדים של בית החולים רמב"ם בחיפה, ניתן לומר כי יש מספר עובדות המחלישות את טענתה כי היה כאן ניסיון חטיפה. הילדה בדור אברהם אושפזה תחילה בשל מחלות מסכנות חיים ולא נראה כי הייתה כאן כוונה לחטוף ילדה חולה. בדור אברהם לא הזכירה בפני העיתונאי משיח כי לאחר ניסיון החטיפה של הילדה, במהלך האשפוז שלה, היא חזרה לאשפוז שני באותו בית-חולים בו ניסו לחטוף אותה. כנראה, שפרט זה לא התאים לסיפור ההצלה ההירואי של הילדה…  

פרט נוסף המחליש את טענת ניסיון החטיפה הוא העובדה כי הילדה בדור אברהם אושפזה בבית החולים רמב"ם בזהות ברורה ומלאה הכוללת את שם אביה ואת מספר תעודת העולה של הוריה. כך לא נראים רישומים ארכיוניים של ילדה המועמדת לחטיפה… אם הייתה כוונה כלשהי של צוות בית החולים לחטוף אותה אזי היו משתדלים למחוק את שמה, שם אביה ומספר תעודת העולה של הוריה על-ידי קשקוש בעט, כל זאת על-מנת לטשטש את עובדת אשפוזה במחלקת הילדים. אבל דבר כזה לא נעשה והרישומים האותנטיים המעידים על אשפוזה של הילדה נשמרו לאורך שנים.


הערות:

תאריכי אשפוזים של בדור הקטנה ברמב"ם:

תקופת אשפוז ראשונה: 21.3.50 – 31.3.50 (במהלכה התרחש, לטענת האם, בדור אברהם, ניסיון החטיפה).

תקופת אשפוז שנייה: 14.4.50 – 25.4.50

משפחת אברהם מוזמנת לבקש מארכיון המדינה שיחשוף בפניה את גיליונות המחלה של בדור אברהם (דליה אברהם) משתי תקופות האשפוז שלה בבית החולים רמב"ם בחיפה.


מצורפים הקבצים הבאים:

קבצים בנושא האשפוז הראשון של הילדה בדור אברהם בבית החולים רמב"ם בחיפה (21.3.50 – 31.3.50):

קבצים בנושא האשפוז השני של הילדה בדור אברהם בבית החולים רמב"ם בחיפה ( 14.4.50 – 25.4.50):

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s