סיפור משפחתי: נסים גרמה

באביב 2016 החלו העמותות המקדמות את נושא "ילדי תימן" להגביר את המאבק שלהן בדרישה רשמית ממדינת ישראל לחשוף בפני הציבור הרחב את מסמכי ועדות החקירה, שעסקו בחקירת טענת חטיפות הילדים. ב 21.6.2016 קבעו העמותות יום רשמי, שישמש כיום מודעות וזיכרון לעוזי משולם, שניהל בשנות ה 90 מאבק עיקש, במסגרתו טען שאלפי ילדים יוצאי-תימן ועדות נוספות נחטפו ב"חטיפה ממסדית".

אנשים רבים התראיינו ביום זה באמצעי התקשורת, טענו טענות קשות על חטיפת קרובי משפחתם והצהירו כי הם ממשיכים להיאבק למען איתור החטופים והכרה בעוול, שנעשה למשפחותיהם. גם הזמר נסים גרמה, דמות המוכרת לציבור הרחב, שמשפחתו עלתה לארץ מתימן בשנת 1949, התראיין לעיתונות האינטרנטית ולטלוויזיה וסיפר כי אחותו הגדולה, חיסן (שושי) גרמה, נעלמה למשפחתו בתקופת מגוריהם במחנה העולים ראש העין. גרמה התראיין מספר פעמים לאמצעי התקשורת בשנים 2016-2020 וטען כי אחותו, חיסן גרמה, נעלמה/נחטפה והסביר כי אמו ואביו סבלו רבות במהלך השנים בגין היעלמותה או חטיפתה בזדון.

את עיסוקו הפומבי במה שמכונה "פרשת ילדי תימן" החל נסים גרמה ביוני 1986, כשהשתתף בכנס מיוחד, שערכו יוצאי-תימן בהיכל הכדורסל ביד-אליהו. בכנס קראו יוצאי-תימן לחקור את נושא חטיפות הילדים התימנים ובמהלכו התקיימה הופעה מיוחדת של אמנים מהעדה התימנית, ביניהם הזמר נסים גרמה שהופיע על הבמה.

שנתיים וחצי מאוחר יותר, התראיין גרמה בפברואר 1989 לשבועון "העולם הזה". הריאיון עסק בקריירה המקצועית של גרמה, בחברותו עם שמעון וסוניה פרס וגם התייחס למשפחתו של גרמה. גרמה סיפר על משפחתו במחנה/מעברת ראש העין בתקופת עלייתם לארץ וסיפר למראיינת את שסיפרה לו אמו המנוחה, ורדה גרמה ז"ל, על הימים ההם במחנה/מעברת ראש העין, בימיה הראשונים של משפחת גרמה בארץ. האחות החטופה, חיסןשושי גרמה, לא הוזכרה אפילו במילה. גרמה אף שאל את המראיינת "האם היא מכירה את אגדת ילדי תימן האבודים"?. הנה ציטוט מדויק של הדברים שאמר נסים גרמה לכתבת "העולם הזה" בנושא ילדי תימן:

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא image-1.png
באדיבות אתר האינטרנט של ארכיון "העולם הזה".

בשנת 1995, הגישה שושי גרמה ז"ל, רעייתו המנוחה של נסים גרמה, תלונה בשם הוריה לוועדת החקירה הממלכתית כהןקדמי בגין היעלמות/חטיפת בתם הפעוטה, מרים בת עמרם ושולמית שרעבי, שהתגוררה עם משפחתה במחנה עין-שמר ואושפזה בבית החולים רמב"ם בחיפה. גרמה ליווה את רעייתו, שושי, שהגיעה למסור עדות בשם משפחתה, בפני שופטי ועדת כהן-קדמי.

כמה שנים לאחר מכן, בשנת 1998, חבר נסים גרמה לחמוטל בן זאב וליוני רועה והפיק בעזרתם שיר העוסק בנושא המכונה "פרשת ילדי תימן". השיר עצמו נכלל באלבום השירים של גרמה.

עברו עוד שלוש שנים נוספות, ועדת החקירה כהן-קדמי סיימה את עבודתה והגישה את מסקנותיה לכנסת בנובמבר 2001. ב 7.11.2001 התקיימה בכנסת ישיבה מיוחדת של ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות. הישיבה עסקה במסקנות ועדת החקירה כהן-קדמי ואליה הגיעו יוצאי-תימן שהביעו את אי שביעות רצונם ממסקנות ועדת החקירה. גם נסים גרמה הוזמן לישיבה מיוחדת זו. הוא נשא דברים בפני משתתפי הישיבה, סיפר כי משה נחום הוא ידידו וחברו מזה כחמש שנים, דיבר על התלונה שהגישה משפחת רעייתו שושי לוועדת החקירה כהן-קדמי, בגין חטיפתה של בתם ותיאר את סבלה הרב של חמותו במשך השנים בעקבות העלמת/חטיפת ילדתה. לבסוף, הקריא גרמה את מילות השיר "עד שנדע…", המתאר את הגעגוע לילדה שנעלמה/נחטפה ונדמה ש"כוונת המשורר" היא לילדה מרים בת עמרם ושולמית שרעבי– בתה הנעלמת של חמותו, אחותה הגדולה של אשתו, שושי גרמה ז"ל. גרמה חתם את דבריו ואמר כי העדה התימנית חייבת להתלכד ולחשוב מה עושים הלאה?. איך ממשיכים לחקור ולאתר את הילדים הנעלמים/חטופים וכיצד ניתן להשיג צדק עבור משפחות הילדים הנעדרים ולהביא להן נחת. גם כאן לא הזכיר גרמה את האחות החטופה שלו, חיסן-שושי גרמה.

כעבור כאחת-עשרה שנה ממועד ישיבה זו בכנסת, בפברואר 2012, שודרה בטלוויזיה התכנית "הקשר הישראלי עם בן כספית". התכנית עסקה בנושא "פרשת ילדי תימן" ובמהלכה רואיינו מספר דמויות. ראשית, הופיע משה נחום ושטח את טענותיו הקשות בפני המראיין, בן כספית. מיד לאחר מכן, קיים כספית ריאיון עם אישה בשם זוהרה צוברי ועם הזמר נסים גרמה, המוכר לכולנו. צוברי וגרמה הופיעו בתכנית כנציגי משפחות המדווחות על היעלמות/חטיפת ילדיהן בתקופת מגורי המשפחה במחנות קליטת עולי-תימן כאן בארץ במבצע "על כנפי נשרים". גרמה עצמו טען בפומבי בפעם הראשונה באופן ברור, שיש לו אחות בשם חיסן שושי גרמה, שנחטפה בילדותה ממחנה ראש העין. הוא גם טען בנוסף כי נעשה ניסיון משמעותי לחטוף גם אותו מפני שהוא היה ילד יפה ובהיר יחסית…

בריאיון אצל איילה חסון ביוני 2016, שאלה חסון את גרמה כיצד התאבלה אמו, ורדה גרמה, על הילדה שנגזלה ממנה (בזדון) במחנה העולים ראש העין?. גרמה השיב והסביר לחסון כי אמו המנוחה, ורדה גרמה, סיפרה בכל ערב שבת, סביב שולחן השבת, על הבת הקטנה שאיבדה (חיסן-שושי) בשנת 1950 וביכתה את אובדנה.

אם כן, מה באמת קרה לילדה חיסן (שושי) גרמה, אחותו הגדולה של נסים גרמה?.

הוריו של נסים גרמה, צאלח סלם גרמה וורדה גרמה עלו ארצה מתימן באוקטובר 1949 עם ארבעת ילדיהם. ורדה גרמה הייתה בהיריון עם נסים הקטן בבטנה. המשפחה הופנתה למחנה העולים ראש העין. הילדה הצעירה חיסן (שושי) גרמה הייתה כבת שנתיים ביום עלייתה לארץ ובמצב בריאותי-פיזי רעוע ביותר וסבלה מדיסטרופיה בשל תלאות הדרך. היא נפטרה במחנה ראש העין ב 12.1.1950. היא לא הייתה מאושפזת בבית-חולים כלשהו, גם לא בבית החולים המקומי "הדסה" ראש העין, אלא נפטרה במחנה עצמו, היכן שמתגוררים הוריה. נסים גרמה עצמו טען במאמר אישי, שכתב לעיתון "ישראל היום" ופורסם בדצמבר 2016, שאחותו חיסן גרמה "נחטפה בגיל שנה וחצי מבין האוהלים במחנה ראש העין"…

מיד לאחר ה"היעלמות" המוזרה של חיסן גרמה במחנה ראש העין, הגיח לעולם התינוק נסים גרמה ב 21.1.1950. הולדתו הביאה שמחה רבה למשפחת גרמה אך גם הוסיפה חרדות גדולות לבריאותו ולשלמותו. בפברואר 1951, חלה הפעוט נסים גרמה בן השנה בדלקת ריאות ואושפז במצב קשה מאוד בבית החולים המקומי "הדסה" ראש העין. בעקבות אשפוזו בבית החולים, הוטב מצבו וחייו ניצלו. גרמה עצמו חוזר וטוען מאז 1989 ועד היום כי נעשה ניסיון לחטוף אותו והחטיפה נמנעה עקב התעקשות קרובי משפחתו לשמור עליו בהחלטיות ובכח הזרוע באמצעות "אלות וטוריות". תיאור זה תמוה ביותר כי מי ירצה לחטוף ילד חולה, נפוח כולו, שמצבו הבריאותי קשה מאוד?…

בריאיון דרמטי שנתן גרמה ל ynet ביוני 2016, בשבוע בו ציינו העמותות את יום המודעות הרשמי לנושא המכונה בפיהן "פרשת חטיפת ילדי תימן" ואת פטירתו של עוזי משולם, הקריא גרמה בפני המראיינת, אלכסנדרה לוקש, את שירו "עד שנדע..." העוסק בנושא "ילדי תימן". השיר, כאמור, מתאר את הגעגועים לילדה שנעלמה/נחטפה. שיר זה נכתב, למיטב להבנתי, בהתייחס לילדה מרים בת עמרם ושולמית שרעבי, אחותה הגדולה של שושי גרמה ז"ל, שהיא רעייתו המנוחה של נסים גרמה. בהמשך הריאיון, אמר גרמה לאלכסנדרה לוקש את המילים הבאות:

"ולמה בחרתי להקריא את השיר הזה?. זה שיר שכתבה חמוטל בן זאב, לחן יוני רועה, עיבוד של מני בגר ואני רוצה לומר לך אלכסנדרה, אני כבר אז (בשנת 1998, בעת כתיבת השיר) ידעתי שהפרשיה הקשה הזאת לא תסתיים. היא תפתח מתישהו. ומה שכואב לי זה שאמי (ורדה גרמה ז"ל) כבר לא אתנו והיא לא יודעת מה קורה עם אחותי (חיסן-שושי גרמה). יש לי אחות, זכרה לברכה, קראו לה בשם שושי-חיסן. וכשהיא נעלמה, הוריי מאוד פחדו שיחטפו גם אותי. הם שמרו עליי כל הזמן סביב האוהל כדי שלא יחטפו גם אותי".

והנה, בריאיון זה ב ynet מתגלה הבלוף במלואו. אני סבורה כי נסים גרמה מודע לעובדה שאחותו, חיסן-שושי גרמה, נפטרה בשנת 1950 במחנה ראש העין. היא לא "נעלמה למשפחה" באופן מוזר, לא נחטפה בזדון אלא נפטרה. הוריו של נסים גרמה מעולם לא הגישו תלונה לוועדת חקירה רשמית. גם לא לוועדת החקירה בהלול-מינקובסקי (1967). גם נסים גרמה או אחיו ואחיותיו מעולם לא הגישו תלונה לאף ועדת חקירה. נסים גרמה עצמו היה מודע לכך שמתקיימת ועדת חקירה ממלכתית (כהן-קדמי 1995) בנושא "ילדי תימן" ואף הגיע בעצמו לוועדה הזו, מפני שרעייתו, שושנה גרמה ז"ל, הגישה תלונה רשמית לוועדה בשם הוריה (משפחת שרעבי מהיישוב אליכין) והגיעה למסור עדות רשמית. נסים גרמה לא חשב לנצל הזדמנות זו כדי להגיש תלונה רשמית בשם הוריו, בגין היעלמות/"חטיפת" בתם הפעוטה: חיסן-שושי גרמה.


הערות:

הילדה חיסן (שושי) גרמה ז"ל נקברה בבית העלמין סגולה בפתח-תקוה. שמה ברישומי בית העלמין וברישיון הקבורה של חברה קדישא פתח-תקוה הוא: חיסן בת צאלח סלם גרמה.

צאלח סלם גרמה, אביו של נסים גרמה, נפטר בשנת 1971.

באפריל 1953 נולד למשפחת גרמה תינוק חדש שנקרא "ניסים" והוא ככל הנראה נפטר בהמשך.

הילדה מרים בת עמרם ושולמית שרעבי (אחותה הגדולה של שושי גרמה ז"ל, רעייתו של הזמר נסים גרמה) נפטרה בבית החולים רמב"ם בחיפה בשנת 1950 ונקברה בבית העלמין מחנה-דוד בחיפה.

עדותה של שושנה גרמה (רעייתו של נסים גרמה) בנושא אחותה מרים בת עמרם ושולמית שרעבי

תיק חקירה: מרים בת עמרם ושולמית שרעבי


מצורפים הקישורים והקבצים הבאים:

כתבה: נסים גרמה. העולם הזה, פברואר 1989

השיר בנושא ילדי תימן בביצוע נסים גרמה (1998): עד שנדע… מילים חמוטל בן זאב, לחן: יוני רועה

נסים גרמה בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות (מודגש בצבע צהוב), 7 נובמבר 2001

נסים גרמה: הקשר הישראלי – בן כספית (2012). דקה 2:50 והלאה:

נסים גרמה מתראיין אצל איילה חסון (יוני 2016)

נסים גרמה מתראיין ב ynet ביוני 2016

ריאיון עם נסים גרמה (דודי פטימר, מעריב, ינואר 2020)

חיסן צאלח גרמה- יומן קבורה בית עלמין סגולה בפתח תקוה

חיסן צאלח גרמה: מחברת נפטרים מחנה ראש העין ב

ניסים צאלח גרמה: יומן נולדים ראש העין

חיסן בת צאלח גרמה: רישיון קבורה

חיסן צאלח גרמה: הזמנת קבורה ראש העין

נסים גרמה: גיליון מחלה הדסה ראש העין פברואר 1951

נסים גרמה: אשפוז בהדסה ראש העין (מפקד יומי)

משפחת גרמה פנקס עולים ראש העין ב

צאלח סאלם גרמה ואשתו ורדה ראש העין כרטיס עולה

משפחת גרמה רשימות הגוינט 18 אוקטובר 1949

סלם גרמו (צאלח סלם גרמה) ומשפחתו: עלייה לארץ אוקטובר 1949

חיסן גרמה: מחברת נפטרים ראש העין

חיסן בת צלח גרמה: מחברת נפטרים מחנה ראש העין (הקובץ המקורי. עמוד 4)

חסן בת צלח סלם גרמה: רשימות הנפטרים שהכינה הסוכנות היהודית 1967

נסים גרמה ואחיו הצעיר נסים גרמה- יומן ילודה מחנה ראש העין

כתבה: זמרים למען ילדי תימן (בהשתתפות נסים גרמה)- מעריב 22 יוני 1986

הזמנה בעיתון לכנס ביד אליהו ביוני 1986 (בהשתתפות הזמר נסים גרמה)

מאמר אישי מאת נסים גרמה (ישראל היום, דצמבר 2016)

חיסן גרמה: בית עלמין סגולה

חיסן גרמה: בית עלמין סגולה- עמוד זכרון

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s