פתרון תעלומה: מרים (אסתר) דמתי

באתר העדויות של עמותת עמר"ם מופיע דף עדות מעניין המתאר את סיפורה של הילדה מרים (אסתר) דמתי. על-גבי הדף מצולמת אישה בשם שולמית דמתי עם בנה, הרקדן המפורסם, אמנון דמתי. בדף מוצגים לציבור פרטים מעטים: שנת חטיפה 1951. מקום היעלמות/חטיפה: מחנה עין-שמר. מוצא המשפחה: תימן. מוסבר בדף העדות שהילדה אסתר הייתה בת שנה ביום חטיפתה וכי משפחת דמתי מעולם לא הגישה תלונה לוועדת חקירה.

הצלחתי לאתר קובץ בארכיון המדינה העוסק בחקירת משטרת-ישראל משנת 1959 בעניין ילדים תימנים, שנעלמו למשפחותיהם. בקובץ זה קיימים מסמכים העוסקים בחקירת המקרה של התינוקת אסתר בת סלמה וסלם דמתי ממעברת עמק-חפר. החקירה התקיימה, ככל הנראה, בעקבות פנייתה של משפחת דמתי אל עובדת סוציאלית. המקרה הועבר לחקירת משרד הסעד. משרד הסעד לא הצליח לפתור את התעלומה ופנה בבקשה למשטרת-ישראל, שתחקור ותמצא מה עלה בגורלה של התינוקת אסתר דמתי. על-פי ממצאי משטרת-ישראל, התינוקת אסתר דמטי נולדה ב 21.3.1951, נפטרה בבית החולים רמב"ם בחיפה ב 8.4.1951 בחיפה ונקברה בחלקת הילדים של חברה קדישא ספרדית חיפה. במסמכים הללו צוין כי חברה קדישא ספרדית חיפה פנתה למשפחת דמטי, ממעברת עמק-חפר, כדי להזמינם לקבורת ילדתם, אך פניה זו לא נענתה בחיוב מצד המשפחה.

בינואר 1950, עלו לארץ סלם לוי דמתי ואשתו סלמה (שולמית) עם שלושת ילדיהם בני ה 12, 8 ו 6 שנים. הם הופנו למחנה עין שמר. בתחילת שנת 1951 כבר התגוררה משפחת דמתי באליישיב (מעברת עמק-חפר). אסתר התינוקת נולדה בחודש מרץ 1951. ב 8.4.1951, חלתה התינוקת אסתר והיא הובהלה במצב אנוש לבית החולים רמב"ם בחיפה. למעשה, התינוקת אסתר הגיעה לבית החולים ללא רוח חיים והתברר כי היא נפטרה מסיבוכים של דלקת ריאות. היא נקברה ב 11.4.1951 בבית העלמין מחנה-דוד בחיפה. איתרתי את רישום פטירתה בספר הפטירות של בית החולים רמב"ם בחיפה והיא רשומה בספר כ "לוי אסתר דמתי" ממעברת עמק-חפר, שהובאה מתה לבית החולים.

אני מניחה שבעקבות חקירת המשטרה בשנת 1959 עודכנה בזמנו משפחת דמתי בממצאים. המשפחה כאמור מעולם לא הגישה תלונה לוועדת חקירה כלשהי ומעולם לא סיפרה בפומבי את סיפורה. בשנת 2007, יצא לאור סרטם הדוקומנטרי של בני הזוג אמנון וג'יל דמתי. הסרט נקרא: אמנון וג'יל – שני עולמות. הזוג דמתי עסק ביצירת הסרט במשך כארבע שנים. בני הזוג הכירו במהלך שנות השמונים. אמנון דמתי, בנה של שולמית (סלמה) דמתי, הוא רקדן מקצועי ממייסדי להקת "קול ודממה", חירש מלידה. ג'יל, יהודיה מארה"ב שעלתה לארץ בשנת 1976, בעלת רקע בהתעמלות מכשירים, בלט מים עם דולפינים וקולנוע. הסרט הדוקומנטרי המשותף של הזוג דמתי מספר את סיפור המפגש ביניהם, קריירת הריקוד המשותפת שלהם ומתאר את סיפורה המשפחתי של שולמית-סלמה דמתי, כשברקע המושב בו גרה רוב חייה: מושב גבעת כ"ח. בסרט נראית תמונה של אמנון דמתי, כילד בעל שיער ארוך. ניתן לצופים הסבר, באופן עקיף, כי שולמית דמתי חששה לקצץ את שערו הארוך של בנה אמנון, מפני שחשבה שזה יביא מזל רע וכי חשש זה קשור בהיעלמותה של בתה התינוקת, אי שם בתחילת שנות החמישים.

בהמשך הסרט, מסבירה ג'יל דמתי, כלתה של שולמית דמתי, את הדברים שסיפרה לה שולמית בעצמה. שולמית סיפרה כי היא הייתה אמא לתינוקת קטנה ונגמר לה החלב כדי להניק את התינוקת. היא פחדה לגשת לרופא, מפני ששמעה שיש חטיפות ילדים. לבסוף, החליטה שולמית לגשת לרופא, כי מצב התינוקת הצריך בדיקת רופא. הרופא המליץ לפנות את התינוקת לבית החולים בדחיפות וזו הפעם האחרונה שבה ראתה שולמית את התינוקת שלה. ג'יל מספרת למצלמה שהרופא אמר לשולמית: "לא נורא, את עוד צעירה, את תוכלי ללדת עוד ילדים" ושלאחר מכן היא חיפשה את ילדתה במשך כשנה שלמה בכל רחבי הארץ.

בשנים 1995-1996 עבדה ג'יל דמתי במשותף עם גיסתה, ציפי טלמור, על יצירת הסרט הדוקומנטרי "בדרך חד סטרית", העוסק בנושא שנקרא "ילדי תימן החטופים". ג'יל שימשה כעוזרת במאית וגם אמנון דמתי תרם את חלקו ביצירת הסרט. למיטב ידיעתי, הסיפור של שולמית-סלמה דמתי איננו מופיע בסרט זה ומוצג לציבור הרחב רק מאוחר יותר, בסרט התיעודי אמנון וג'יל, ששודר בשנת 2007.


יחיאל דמתי, בנם הבכור של שולמית (סלמה) ושלום (סלם) דמתי היה בן 12 כשעלה לארץ עם הוריו מתימן בתחילת שנת 1950. הוא ושאר אחיו לבית משפחת דמתי מעולם לא הגישו תלונה רשמית לוועדת חקירה בנוגע לטענה כי אחותם, אסתר דמתי, נחטפה בילדותה. בשנים 1977-1998, כיהן יחיאל דמתי כראש המועצה האזורית מודיעין.

הרב אביטל דמתי, נכדה של שולמית-סלמה דמתי, פרסם ביוני 2020 מאמר באתר אינטרנט חרדי בו הוא מתאר את קורות חייה של סבתו. שולמית שעלתה לארץ מתימן, הביאה לעולם שישה ילדים, שלושה מביניהם חירשים (אמנון ושני אחיו). הרב דמתי טען במאמר, שבתה התינוקת של שולמית דמתי נחטפה מאמה בינקותה, במחנה העולים בו התגוררה. ושכל שזה קרה בחסות הממסד הפוליטי דאז.


קישורים וקבצים הקשורים בסיפור אסתר דמתי:

אסתר דמתי: דף עדות באתר של עמותת עמר"ם

פוסט של עמותת עמר"ם בנושא הילדה אסתר דמתי

סרט התעודה: אמנון וג'יל – שני עולמות (ג'יל מספרת את הפרטים שסיפרה לה שולמית דמתי בנושא בתה התינוקת אסתר)

סלם לוי דמתי אשתו סלמה ושלושת ילדיהם רשימות הגוינט ינואר-מרץ 1950

סלם לוי דמתי ואשתו שולמית (רשימות הג'וינט)

דמתי אסתר: חקירת משטרה משנת 1959 – עמודים 2, 8, 10

לוי אסתר דמתי: ספר פטירות רמבם אפריל 1951

לוי אסתר בת חודש: יומן קבורה חיפה

לוי אסתר דמתי רשימת נפטרים בית-חולים רמב"ם

הרקדנים אמנון דמתי וג'יל דמתי-פיינגולד

המאמר שכתב הרב אביטל דמתי: אתר "קול כבודה", יוני 2020

כתבה בנושא ההצגה "חטופים" של יואב לוי (אמנון וג'יל דמתי צופים-אורחים בהצגה)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s