סיפורי ילדים מאומצים וסיפורים נוספים: סיכום תקופה

בקיץ 2017 התוודעתי לפרופיל פייסבוק שטרם הכרתי. היה זה פרופיל העונה לשם Nona Dulberg ובו מופיעה תמונה של אישה לבושה בצבע ורוד המחזיקה בידיה מסור חשמלי. סקרנותי גברה ונכנסתי לקרוא. בעמוד הפייסבוק הזה היו פוסטים רבים העוסקים בפרשה המכונה פרשת ילדי תימן. הפוסטים, שנכתבו על-ידי אישה בשם נונה דולברג, עסקו בקליטתם של העולים מתימן, שעלו לארץ במבצע על כנפי נשרים, תיארו את הקשיים בקליטתם בארץ, המשבר החברתי והתרבותי שחוו עולים אלו במעבר מתימן לחיים במדינת ישראל המודרנית והטרגדיות של תמותת הילדים הרבה. נונה יצרה רושם בפוסטים הללו, שטענת חטיפות הילדים התימנים היא טענה שגויה וכי הילדים הללו לא נחטפו אלא פשוט נפטרו. אני, שהושפעתי כמו רבים בציבור הישראלי מהתעמולה המופצת בשנים האחרונות בנושא רגיש זה, במסגרתה מושמעת הטענה כי מותם של ילדי תימן זוייף והם בעצם נחטפו, פניתי אל נונה דולברג במסנג'ר שבעמוד הפייסבוק שלה והתווכחתי עמה רבות כדי להבין מדוע היא מכחישה את חטיפות הילדים. במקביל או קצת לפני כן יצרתי קשר עם אנשים נוספים, שלימדו אותי דבר או שניים על האמת שמאחורי ה"פרשה" הזו. אט אט הבנתי מה באמת קרה כאן במדינת ישראל בשנות ה-50. ילדים רבים נפטרו ומשפחותיהם טוענות כי הם נחטפו וכי המדינה מטייחת את חטיפתם. מאז נעשיתי קוראת קבועה של הפוסטים של נונה דולברג ומדי פעם גם עזרתי לה מעט עם חומרים שמצאתי אני בעצמי בנושא פוסט כזה או אחר, שהיא כתבה בנושא ילדי תימן.

בינואר 2018 פורסמה כתבה בעיתון על האיחוד המשפחתי של המאומצת ורדה פוקס עם משפחתה הביולוגית. נונה הזדרזה והצליחה לפענח את הסיפור האמיתי מאחורי סיפור הילדה ה"חטופה" הזו וגילתה לציבור באמצעות שני פוסטים שכתבה, שורדה פוקס לא נחטפה בילדותה אלא פשוט ננטשה על-ידי אמה הביולוגית, שהייתה בחורה צעירה לא נשואה ופחדה שהוריה ידעו כי נכנסה להיריון מהארוס שלה טרם הנישואין.

הידיעה כי מדובר בסיפור חטיפה שקרי הביאה אותי להתעניין עוד יותר ולבדוק לעומק סיפורי מאומצים נוספים. במקביל גם סרקתי את ארכיון העיתונות בו מוצגות כתבות רבות משנות ה-50 וחיפשתי כתבות על תינוקות נטושים כי הבנתי, כמו נונה, שייתכן כי המאומצים הם ילדים שננטשו על-ידי הוריהם. וכך התחלתי לבדוק את סיפורו של המאומץ משה בכר. קראתי באתר של עמותת עמר"ם את דף העדות של המאומץ משה בכר. בדף העדות הופיעה כתבה של העיתונאית שוש מדמוני בה התראיין משה בכר בשנת 1994 וסיפר את סיפורו האישי. בכתבה עצמה נרשם כי הוא נולד בסוף שנת 1951 ושמו המקורי הוא: סאלם סאלם בן סאלם גזל. בהמשך, איתרתי בארכיון המדינה את עדותו של משה בכר בפני ועדת כהן-קדמי (1997) ואת משדר הרדיו של יעל צדוק בו השתתף ודיבר (1994). גיליתי באמצעות מסמכים מארכיון המדינה, שמשה בכר נולד לנערה תימניה צעירה לא נשואה בת 14, שנכנסה להיריון מהחבר שלה שהבטיח לה שהוא יתחתן עמה. ולבסוף, לאחר הלידה, הבחור ההוא שהבטיח הבטחות פשוט נעלם ולא מימש את הבטחותיו. הנערה הצעירה ניסתה לחפש את הבחור, שברח לה והתחתן עם אחרת ולשכנעו כי יתחתנו ויגדלו ביחד את התינוק, שנולד להם אך כשהבינה כי אין זה רצונו, ויתרה על התינוק, שהועבר בינתיים למוסד הילדים ויצ"ו ירושלים והיא עצמה כבר לא ממש התעניינה ברך הנולד. מתוך מסמכי החקירה שמצאתי, הבנתי כי משה בכר עבר תלאות רבות בחייו. בנערותו, התייתם מאמו המאמצת וגילה בהפתעה כי הוא ילד מאומץ, דבר שגרם לו לטראומה קשה, התחתן ועזב את הארץ ובבגרותו גם נפגש עם אמו הביולוגית שסיפרה לא, כמובן, כי הוא נולד בבית-מלון (למרות שנולד בכלל בבית החולים "הדסה" עין-כרם בירושלים) ושהוא נלקח ממנה בזדון, דבר שאינו נכון כלל וכלל. הצגתי את הסיפור הזה בפני נונה ואת כל המסמכים שמצאתי ובעקבות זאת נוצר לו הפוסט על המאומץ משה בכר.

המשכתי בדרכי והתעניינתי בעוד סיפורי מאומצים. הפעם סיקרן אותי הסיפור על המאומץ יהודה קנטור, שטען נחרצות כי בגלל שנחטף בילדותו נעשה לו עוול והוא נעקר בזדון מעדתו. איתרתי את העדות של יהודה קנטור בפני ועדת החקירה הממלכתית כהן-קדמי בשנת 1996. קנטור סיפר לשופטי ועדת החקירה, שחקרו אותו על דוכן העדים, שהוא איננו יודע הרבה על ילדותו המוקדמת למרות שעיין בעצמו במסמכים הקיימים בתיק האימוץ שלו. קנטור סיפר בעדות שלו כי יש בידיו תעודת-לידה שהונפקה עבורו בעיר חדרה עם שם אמו הביולוגית ושמו המקורי וכי הוא גדל במוסדות ילדים עד גיל שלוש בערך. הוא גם ציין את שם סבתו וסבו הביולוגיים וסיפר כי אמו הביולוגית הופיעה בפני שופט ונשבעה מולו כי היא לא רוצה לגדל את התינוק שנולד לה. מצאתי בנוסף גם את פרופיל הפייסבוק שלו בו הוא מציג לציבור את תעודת הלידה שלו ופרטים משמעותיים נוספים. הצגתי בפני נונה את כל המסמכים שמצאתי בנושא המאומץ הזה אך לא ידענו כיצד נוכל לשכנע את הציבור, שאמו הביולוגית של יהודה קנטור אכן ויתרה עליו ושהוא לא נחטף ממנה. בשיטוטיי הרבים באתר עיתונות יהודית היסטורית, הצלחתי לאתר כתבת עיתון (על המשמר) שפורסמה ב 10.10.1950. בכתבה תואר מקרה של מציאת תינוק נטוש, במחנה עין-שמר ג'. מדובר היה בתינוק, שאותר בתא השירותים של המחנה, ככל הנראה כי אמו לא רצתה בו. תאריך מציאת התינוק הנטוש היה יומיים לאחר תאריך לידתו של יהודה קנטור, כפי שהוא רשום בתעודת הלידה שלו. בכתבת העיתון צוין, שמדובר בתינוק נטוש בן יומיים. ביקרתי פעם נוספת בעמוד הפייסבוק של יהודה קנטור וראיתי כי הוא מצהיר, ששם אמו הביולוגית הוא: זוהרה מדעי. הצלחתי לאתר שתי כתבות עיתון נוספות (דבר) שפורסמו ב 12.3.1951 וב 13.3.1951. בכתבות, נכתב כי אם ובתה (למעשה, סבתא ובתה שהיא אם התינוק) מואשמות בהפקרת תינוק ונטישתו בתא השירותים של מחנה עין שמר. שמה של האם הנוטשת היה כתוב בכתבה הראשונה: זוהרה מדעי. בכתבה האחרת, נרשם שמה של האם הנוטשת קצת במשובש: זוהרי מדעי. האם (הסבתא) ובתה הובאו בפני שופט בית המשפט המחוזי בחיפה, נשפטו בגין הפקרת התינוק ונטישתו. הסבתא, חממה מדעי, נשפטה לשישה חודשי מאסר בפועל, בגין הפקרת התינוק ואילו בתה, זוהרה מדעי, שכבר שהתה בבית הכלא כ-38 ימים מרגע מציאת התינוק הנטוש, לא נשפטה לתקופת מאסר נוספת.

הצגתי בפני נונה את כל המסמכים שמצאתי, את העדות של קנטור בפני שופטי ועדת החקירה, את מסמך הלידה שלו, כתבות העיתון שאיתרתי ואת שם אמו הביולוגית. בעקבות הגילוי שלי, נונה סרקה את ארכיון "עיתונות יהודית היסטורית" והצליחה למצוא כתבת עיתון נוספת (הבקר) מ 10.10.1950, המתארת את מציאת התינוק הנטוש במחנה עין-שמר. בנוסף, איתרה נונה כתבה שפורסמה בעיתון מעריב ב 12.3.1951 בה תואר המשפט שנערך לסבתא ולאם הנוטשת שנשפטו לעונש מאסר בפועל על נטישת התינוק הרך. שם אמו הביולוגית של קנטור הופיע בכתבה זו באופן משובש: זוהרה דמעי. שמה של סבתו הביולוגית: חממה דמעי. לאחר מכן, העלתה נונה על הכתב את סיפורו של המאומץ יהודה קנטור שפורסם בהמשך בעמוד הפייסבוק שלה.

במהלך גלישתי באתר האינטרנט של עמותת עמר"ם, קראתי את סיפורה של המאומצת אריאלה רייטר, שנולדה לבחורה רווקה, שעלתה לארץ עם משפחתה מאיזמיר שבתורכיה ונכנסה להיריון מהחבר שלה עוד בתורכיה. אמה הביולוגית של אריאלה רייטר, חנה פלקון, החליטה כי היא לא רוצה לגדל את התינוקת שנולדה לה. לכן, התינוקת הושמה במוסד לילדים ויצ"ו בירושלים. מאוחר יותר, כשהתינוקת הייתה בת כארבעה חודשים, חתמה חנה פלקון על מסמך ויתור אצל נוטריון ציבורי בירושלים. המסמכים המוצגים לציבור הרחב באתר של עמותת עמר"ם כוללים את צו האימוץ של הילדה יוספה פלקון (אריאלה רייטר בינקותה) וצילום חלקי מהתיק של אריאלה רייטר כילדה בויצ"ו ירושלים. הילדה אריאלה, שנקראה כאמור יוספה פלקון או בשמה העברי: יעל פלקון, נולדה בחודש יוני 1949. היא נולדה פגה ולאחר כשישה ימים, בשל חוסר התעניינות של האם הביולוגית בתינוקת, הועברה למוסד ויצ"ו ירושלים בו שהתה וטופלה עד 31.5.50, אז נמצאה לה משפחה מאמצת. בנוסף, איתרתי שתי מודעות של בית המשפט המחוזי בירושלים מחודש יוני 1951 בו מודיע בית המשפט על דיון באימוצה של הילדה של חנה פלקון. המודעות פורסמו בעיתון הצפה, הנקרא על-ידי הציבור המסורתי בירושלים ומטרתן הייתה לתת לאמא הביולוגית, חנה פלקון, הזדמנות אחרונה להסכים לגדל את ילדתה. איתרתי ראיון טלוויזיוני של אריאלה רייטר בתכנית של רינה מצליח. הצגתי לנונה את כל המסמכים הללו וכך נוצר לו הפוסט על המאומצת אריאלה רייטר. בשבועות שלאחר פרסום הפוסט, הצלחתי לאתר מסמכים נוספים בארכיון המדינה הכוללים את חקירת חוקרי ועדת כהן-קדמי בנושא מקרה האימוץ הנ"ל, היות שאריאלה רייטר פנתה ביוזמתה לחוקרי הוועדה וביקשה, שתתקיים חקירה בנוגע לנסיבות אימוצה בילדותה. המסמכים כללו, בין היתר, רישומים של לידתה בבית החולים ביקור-חולים בירושלים, מסמכים שלה כתינוקת במוסד ויצ"ו ירושלים וגם איתרתי את תיקה האישי (במוסד ויצ"ו) בקבצי ארכיון המדינה. יש לציין כי אריאלה רייטר סבורה עד היום כי היא נחטפה מאמה הביולוגית על-ידי הרופאים וה"ממסד" דאז.

המשכתי לנבור בארכיון המדינה מתוך סקרנות רבה ומצאתי את תיק החקירה של הילד פלטיאל רדא. הילד פלטיאל רדא עלה לארץ עם אמו ואחיו הגדולים הישר למחנה עתלית. בינואר 1949 הועבר פלטיאל עם עוד 15 ילדים עולי תימן למוסד הילדים ויצ"ו ירושלים כי לא היה בית-תינוקות מסודר במחנה עתלית. בגלל טעות טראגית, פלטיאל הועבר בהמשך לבית התינוקות במחנה ראש העין, למרות שאמו עברה מעתלית להתגורר במעברת קדימה שבשרון. וכך דרכיהם לא נפגשו מאז והילד פלטיאל אבד למשפחתו לעולמי עד. כשקראתי את שני תיקי החקירה של פלטיאל רדא, שמתי לב ששמו של ילד נוסף שורבב לתיק: הילד משה שרפי. בתחילה, לא הבנתי מי הוא ומדוע הוא קשור לתיק הזה העוסק בחקירת היעלמותו של הילד פלטיאל רדא?. לאחר שקראתי שוב ושוב את החומר, הבנתי כי התינוק משה שרפי נולד לאישה בשם רחל שרפי, שילדה אותו בבית החולים הדסה תל-אביב וכי הוא נולד לה מחוץ לנישואין. רחל שרפי החליטה לנטוש את תינוקה שנולד לה בהיריון לא רצוי ונעלמה מבית החולים ימים ספורים לאחר הלידה. גם המשטרה לא הצליחה לאתרה והתינוק הנטוש משה שרפי הועבר למוסד לילדים ויצ"ו תל-אביב ובהמשך נמצאה לו משפחה מאמצת: משפחת וכטל מכפר-אונו (כיום, קרית-אונו). המשפחה החדשה קראה לתינוק שאימצה: אורי וכטל. בנוסף, מצאתי סרטון וידאו משנת 2012 בו מופיע אורי וכטל עם שתי נשים. מסתבר, שאורי וכטל טוען ששתי הנשים הללו הן קרובות משפחה שלו וכי מדובר בסרטון המציג איחוד משפחתי בין ילד מאומץ, שנחטף בילדותו, לבין קרובות משפחתו הביולוגיות. שתי הנשים הללו הן שמחה ינאי, אחותו של פלטיאל רדא הילד שהלך לאיבוד, ושושנה בנטוב, אשתו של חיים בנטוב (במקור: חיים רדא, אחיו של פלטיאל). את ה"איחוד המשפחתי" ליוו עורכי הדין, שטיפלו במשפחת רדא במהלך השנים בהן חיפשה המשפחה את הילד פלטיאל. מצאתי גם את העדות של אורי וכטל, שהעיד בפני ועדת כהן-קדמי וניסה לשכנע את השופטים ואת הפרקליטה דרורה נחמני-רוט כי הוא בעצם התינוק פלטיאל רדא שנחטף בילדותו… הפרקליטה ענתה לאורי וכטל נחרצות כי הוא איננו התינוק פלטיאל רדא, מכיוון שבדיקת ה-DNA, שהוא ביצע בארה"ב מול משפחת רדא, יצאה שלילית וגם ידוע לה שהוא בעצם תינוק ששמו משה שרפי, בנה של רחל שרפי, שננטש מיד עם לידתו. לאור כל המידע שמצאתי, הבנתי שאורי וכטל הוא בעצם מתחזה- מתחזה להיות הילד פלטיאל רדא ומציג עצמו כילד חטוף. הסברתי את כל הסיפור הזה לנונה דולברג והצגתי בפניה את כל המסמכים ומכאן נוצר הפוסט על המאומץ אורי וכטל. נונה, כמובן, טרחה רבות לבדוק את כל הפרטים בדקדקנות ולאשרם.

בהמשך עבודתי על סיפורי המאומצים, התחלתי לבדוק את סיפורה המפורסם של צילה לוין. ידעתי שצילה לוין גדלה בקיבוץ עין המפרץ ושבשנות ה 90 אישה בשם מרגלית עומייסי טענה, שצילה לוין היא הבת שנחטפה/נלקחה ממנה כשהתגוררה במחנה ראש העין. הכרתי את עדותו של שמשון גיאת, פעיל תימני המתגורר בארה"ב, שהגיע אל ועדת החקירה כהן-קדמי בשנת 1996 והסביר לשופטי הוועדה כי הוא בעצמו הצליח לאתר בארה"ב ילדה תימניה, שהוא חושד שנחטפה בילדותה והועברה מישראל לארה"ב. הילדה התימניה הזאת הייתה: צילה לוין. בתחילת שנת 2018, איתרתי כתבות עיתונות בארכיון המדינה המתארות את האבסורד שבסיפור הזה. בכתבות סיפרה צילה לוין, שהסבירו לה כבר בגיל שש את עובדת היותה מאומצת ושנאמר לה כי היא תינוקת אסופית, שהוריה המאמצים קיבלו אותה מביתו של רופא, שהתגורר בעיר חיפה. מביתו של הרופא החיפאי, עברה התינוקת צילה לוין להתגורר אצל משפחת רוזנשטוק בקיבוץ עין המפרץ כבר באוקטובר 48. הליך האימוץ שלה החל בנובמבר 48 ונחתם סופית בבית המשפט בחיפה בינואר 1949. מרגלית עומייסי עצמה עלתה לארץ רק בספטמבר 1949 עם בתה התינוקת, סעדה (מזל) קומימי. הבנתי שוועדת החקירה כהן-קדמי בדקה ביסודיות סיפור זה מכיוון שהוא "סיפור דגל" כי צילה לוין נחשבה ל"ילדה התימניה החטופה" המפורסמת ביותר. בעדותה של צילה לוין בפני ועדת כהן-קדמי, שהתקיימה באוגוסט 97, נאמר ללוין ולעורך-דינה, רמי צוברי, כי על-פי המסמכים שיש ברשות ועדת החקירה, צילה לוין איננה בתה האובדת של מרגלית עומייסי. בכתבות שאיתרתי בזמנו, צוטטו כל טענותיו המוזרות של עורך הדין רמי צוברי, שפיקפק לחלוטין בפסיקת ועדת החקירה. מצאתי באתר בית העלמין בסקרמנטו קליפורניה את תאריך לידתה המדויק של צילה לוין (10.9.48) ובמקביל נונה הצליחה לאתר את צו האימוץ המקורי של צילה לוין בתוך חוברת אינטרנטית, שכתב ופרסם שמשון גיאת. הרבה זמן גם לפני שמחנה ראש העין הוקם. פרטים אלו מאירים באור מגוחך את טענתם של צילה לוין ועורך הדין רמי צוברי כי צילה לוין נחטפה מבית התינוקות שבמחנה ראש העין, שהוקם רק בספטמבר 1949… נונה אף הצליחה לאתר כתבת עיתונות חשובה ביותר בה מתואר דבר מציאתה של תינוקת אסופית בת-יומה, שנמצאה בתחנת רכבת ליד שכונה ערבית בחיפה. תאריך מציאתה של התינוקת האסופית תאם להפליא את תאריך לידתה של צילה לוין- 10.9.1948. אני הצלחתי למצוא עוד כתבה המתארת את אותה אסופית שנמצאה. לבסוף, לפני שנונה החלה בכתיבת הפוסט, הבחנתי לפתע בפרט חשוב ביותר הכתוב בתיק החקירה העוסק בהיעלמותה של סעדה קומימי, בתה האובדת של מרגלית עומייסי. היה זה משפט שכתב עדי בן-אשר, חוקר ועדת כהן-קדמי, שחקר את התלונה שהגישה מרגלית עומייסי בנובמבר 1995. בן-אשר כתב, שמרגלית עומייסי טוענת, שצילה לוין היא הבת שנעלמה לה במחנה ראש העין. זה היה בנובמבר 95 ואילו צילה לוין התפרסמה לראשונה בעיתונות כאן בישראל רק בקיץ 1997… דבר זה הביא אותנו למסקנה שכל סיפור ה"איחוד אם ובת" הזה תוכנן מראש כבר בשנת 1995 וכל המפגש הכביכול "ספונטני" בין מרגלית עומייסי לבין צילה לוין באוגוסט 97 לא היה ממש ספונטני אלא מתוכנן לפרטי פרטים כבר משנת 1995…

את הסיפור של המאומצת הבאה, ציונה היימן, פיצחתי אני לבדי ללא עזרה מאיש. עשיתי זאת בעזרת שתי הכתבות של העיתונאית יהודית יחזקאלי, שראיינה בעבר את ציונה היימן ובאמצעות מנוע החיפוש באתר עיתונות יהודית היסטורית, שאיתר עבורי מודעה בעיתון בה מתבקשת אמה הביולוגית של ציונה היימן, סעדה סלם זכריה, ליצור קשר עם מערכת הסעד ולבוא לקחת את בתה, שנולדה לה בבית החולים הסקוטי בטבריה בנובמבר 1950. ברגע שקראתי את הכתבות של יחזקאלי ומצאתי את המודעה בעיתון, הבנתי שציונה היימן היא לא הילדה ציונה סלם ממחנה ראש העין, שהייתה חולה בשחפת, אושפזה בבית-חולים דיר-עמר (איתנים) בירושלים ונפטרה, אלא מדובר בילדה אחרת, ילדה מ"סיפור אחר"… בהמשך, גיליתי שהיו שתי תינוקות-ילדות, שנולדו לאימהות עולות מתימן, האחת גרה במעברת ראש פינה והאחרת במעברת חלאסה (קריית-שמונה). שתי האימהות ילדו את התינוקות שלהן בבית החולים הסקוטי בטבריה בנובמבר 1950 בתאריכים שונים. שתיהן אמרו לצוות הרפואי, מיד לאחר הלידה, כי הן לא רוצות לגדל את התינוקות שילדו. בסופו של דבר, בית החולים הסקוטי בטבריה העביר את שתי התינוקות-ילדות הנטושות הללו למוסד ויצ"ו ירושלים כי אימהותיהן ויתרו עליהן. לילדות הללו קראו: ציונה סלם ו-אורה זכריה. ציונה סלם הפכה במהלך השנים לציונה היימן ואילו אורה זכריה קיבלה שם משפחה חדש כאשר אומצה (זהותה כיום שמורה עמי). כאמור, היו שתי ילדות בשם "ציונה סלם": 1. ציונה סלם מראש העין, שנפטרה משחפת בבית-חולים בירושלים. 2. ציונה סלם, שנולדה בטבריה (שהפכה עם השנים להיות ציונה היימן ואומצה בקיבוץ גינוסר).

את כל התחקיר שלי ואת כל המסמכים שמצאתי הצגתי בפני נונה דולברג, שהעלתה על הכתב את כל הסיפור הסבוך הזה. מכיוון שאנשי עוזי משולם השתתפו בכל הליך בדיקת החומרים הארכיוניים של בתי החולים ושל מוסד הילדים ויצ"ו ירושלים, במסגרת קשריהם עם החוקר הראשי של ועדת כהן-קדמי, יוסי יוסיפוב ובגלל ששתי הילדות הללו נקראו במקור ציונה סלם, הסקתי כי היה קל מאוד לאנשי עוזי משולם להמציא סיפור דמיוני שכזה על ילדה בשם ציונה סלם, שאושפזה בבית-חולים דיר-עמר (איתנים) בירושלים וכשהבריאה נשלחה לאימוץ בקיבוץ גינוסר בתיווכו של יגאל אלון, שלקח אותה לקיבוץ והביא אותה מתנה לחברים שלו… בפועל, הילדה ציונה סלם ממחנה ראש העין, שהייתה חולה בשחפת, נפטרה ממחלתה בנובמבר 1951 ונקברה בהר המנוחות בירושלים. מקרה האימוץ של ציונה היימן נחקר על-ידי ועדת החקירה בהלול-מינקובסקי וועדת החקירה הממלכתית כהן-קדמי, שמצאו כי מדובר בתינוקת נטושה, שאמה הביולוגית לא רצתה בה כבר מרגע שנולדה.

את סיפורה האמיתי של הילדה ה"חטופה" מרים שוקר הבנתי מתוך עיון במסמכים של ועדת החקירה בהלול-מינקובסקי וממסמכים של בית החולים "הדסה" ראש העין בהם תואר מקרה של ילדה עזובה בשם מרים שרעבי, שנולדה במחנה ראש העין בחודש ינואר 1950. אותה ילדה הייתה עזובה במחנה העולים ראש העין לתקופה ארוכה של שנה ו-4 חודשים בהם שהתה בבית התינוקות המקומי ובבית החולים "הדסה" ראש העין מבלי שידעו מי הם הוריה והיכן הם. במלאת שנה להיותה עזובה ללא הורים, החלו החיפושים למציאת הוריה אך היה קושי משמעותי למצוא אותם מכיוון שכל האנשים שטיפלו בילדה זו וכן מנהלי המחנה חשבו, בטעות, ששמה הוא מרים שרעבי, כי משפחת שוקר הייתה קשורה ל"חמולת שרעבי" ואילו שמה האמיתי היה, כאמור, מרים שוקר. וגם כאשר היא אושפזה בבית החולים המקומי היא הייתה רשומה שם בשם "מרים שרעבי". השגיאה הזו גרמה לכך שלא הצליחו למצוא את הוריה הביולוגיים, מכיוון שחיפשו משפחת "שרעבי" כלשהי במקום לחפש את אמה, שמעה שוקר, שעברה להתגורר במחנה עין-שמר ובהמשך בפרדסיה כבר בחודש יוני 1950 ואת אביה, דוד שוקר, שעבר באוגוסט 1950 להתגורר במעברת גדרה. הוריה של מרים שוקר עזבו את מחנה ראש העין, בהשאירם את בתם התינוקת במחנה ראש העין לבדה. הסברתי לנונה את פרטי הסיפור של הילדה העזובה "מרים שרעבי", שהיא המאומצת המפורסמת מרים שוקר. מצאתי בנוסף מסמך עדות של דוד שוקר בו הוא מתאר את חיפושיו אחר בתו מרים ואת נדודיו בין בתי החולים השונים, איתרתי את עדותה של האם המאמצת, מריקה אליהו, בפני ועדת החקירה כהן-קדמי ואת הכתבה משנת 1963 בה מתואר האב דוד שוקר המחפש נואשות אחר בתו מרים. ונונה הצליחה לאתר מסמכים מתוך החקירה שחקר ד"ר דב לויטן בשנות ה-80 המתארים את ביקורו של דוד שוקר בבית החולים דיר-עמר (איתנים) בירושלים בחודש מרץ 1953 במאמציו למצוא את בתו. הדבר היה מוזר כי מתוך בדיקה שערכתי בכל כרטיסיות הילדים, שאושפזו בבית החולים "איתנים" בירושלים, לא נמצא שמה של בתו (לא מרים שוקר ולא מרים שרעבי). לעומת זאת, מצאתי מסמכים המעידים על אשפוזה של מרים שרעבי בעיקר בבית החולים המקומי "הדסה" ראש העין. במסמכים של ד"ר לויטן, שמצאה נונה, היה מכתב שכתב עורך הדין, שייצג את דוד שוקר בשנת 1963. עורך הדין טען כי דוד שוקר הגיע למחנה ראש העין בחודש ספטמבר 1950, כחודש לאחר עזיבתו את המחנה, כדי לקחת או לבקר את בתו מרים, שהשאיר במחנה ראש העין והוא לא מצא אותה כי היא הוסעה באותו היום לבית החולים "איתנים" בירושלים לבדיקת החשד למחלה בריאותיה (חשד לשחפת) . למרות טענתו הנחרצת של עורך הדין, שייצג את האב דוד שוקר בשנת 1963, כי דוד שוקר חזר לקחת את בתו מרים ממחנה ראש העין בספטמבר 1950, ניתן לומר בוודאות על-פי מסמכי ד"ר דב לויטן שנונה מצאה, כי עובדה זו איננה נכונה ודוד שוקר הגיע לראשונה למחנה ראש העין בחודש מרץ 1953, לאחר היעדרות של כשנתיים וחצי מיום עזיבתו את המחנה באוגוסט 1950. לאחר חקירה מעמיקה ובדיקת הפרטים, נונה העלתה על הכתב את כל ממצאי התחקיר שלנו.

את האחים התאומים שושנה ודני משולם, ש"נחטפו" מבית החולים אסף הרופא (סרפנד) בשנת 1950 מיד עם לידתם, איתרתי ברשימות בית התינוקות ויצ"ו ירושלים על-ידי חיפוש זוגות של אחים תאומים (בן ובת) ופסילת פרטים שאינם מתאימים. כך הגעתי למסקנה ששם משפחתם של התאומים שושנה ודני הוא משולם (באתר של עמותת עמר"ם הם מופיעים כ-שושנה מ. ו-zahi. M). בהמשך, הצלחתי לאתר את התיק האישי של כל אחד מהתאומים בו מופיעה גם כתובת המגורים של אביהם וארבעת אחיהם הגדולים. במהלך סריקה נוספת שערכתי באתר ארכיון המדינה גיליתי, שהתאומים שושנה ודני משולם טופלו ושהו במוסד ויצ"ו "אם וילד" בתל-אביב אליו הועברו מבית החולים אסף הרופא ושם גם ראיתי לראשונה את שמות הוריהם: ברכה ויהודה משולם מנס-ציונה. לאחר מכן, איתרתי את היולדת ברכה משולם ואת התאומים שלה, שושנה ודני, בספר קבלת חולים של בית החולים אסף הרופא. ואז התברר לי שברכה משולם אושפזה במחלקת ריאות. בעקבות קריאה בעבר על המקרה הזה של הילדה שושנה במקומות שונים באינטרנט, ידעתי שאמא שלה הייתה חולה אבל לא ידעתי עד אותו הרגע שמדובר במחלת ריאות, אולי בשחפת. מרגע שמצאתי רישום זה, התחלנו אני ונונה להבין שייתכן שברכה משולם הייתה חולה בשחפת והיות שאנחנו ידענו מקריאה קודמת באינטרנט, שנכתב כי היא נפטרה ממחלתה, התחלנו לסרוק, כל אחת מאיתנו בזמנה החופשי, כרטיסים רבים של הליגה למלחמה בשחפת בתקווה למצוא הוכחה לכך שברכה משולם הייתה חולה בשחפת ונפטרה כתוצאה ממחלתה. אך הכרטיס המיועד לא נמצא. והתסכול רק גבר וגבר. נונה המשיכה להזמין תיקים מארכיון המדינה בתקווה למצוא מסמך כלשהו המשמש כהוכחה למחלתה של ברכה משולם. ואז, ביום שישי אחד בבוקר, כאשר כבר התייאשנו לחלוטין… נמצא המסמך המיוחל. נונה הצליחה למצוא את המסמך החשוב הזה, שמעיד על מחלת השחפת בה לקתה ברכה משולם, על אשפוזיה בבית-חולים מיוחד לחולי שחפת ובבית החולים אסף הרופא לקראת לידת התאומים. ובסופו של דבר, לאחר שהפצרתי בנונה, שתחפש את קברה של ברכה משולם בבית העלמין בנס-ציונה, אותר הקבר ונונה אף ביקרה בבית העלמין והניחה פרח על קברה של ברכה. לסיכום, ניתן לומר, שברכה משולם הייתה חולה בשחפת עוד כשהייתה בהיריון עם התאומים שלה, שושנה ודני משולם. כשהתאומים נולדו נוצר הצורך למצוא להם "סידור" במוסד לילדים, מפני שבעלה לא יכול היה לטפל בהם בביתו בגלל שהיה צריך לצאת לעבודה יום יום והיו עוד ילדים נוספים בבית. לכן, התאומים טופלו במוסד ויצ"ו במשך שנים לאורך כל תקופת מחלתה הקשה והמדבקת של אמם והם לא נחטפו ממנה. לבסוף, בצער רב, נפטרה ברכה משולם ממחלתה לאחר ארבע שנים ממושכות של מחלה וסבל רב וכשנונה העלתה על הכתב את כל קורות המשפחה הזו, התנפץ לו עוד סיפור שקרי על "חטיפת" תינוקות בני יומם.

גם את הסיפור על הילדה אורה-שרה בוכריס פיצחתי אני בעצמי. הסיפור פורסם על-ידי חברת הכנסת (לשעבר) נורית קורן בעקבות עדות שהושמעה באחת מישיבות הוועדה המיוחדת שבראשותה. התינוקת שרה בוכריס אושפזה בבית החולים "פוריה" בטבריה ביולי 1956. על-פי הסיפור שסיפר קרוב משפחתה, יוסי בן מעש, היא אושפזה בבית החולים ונרשם בגיליון המחלה שלה שהיא נפטרה. אבל, לטענתו של בן מעש, הרופא שחתם על גיליון המחלה שלה (ד"ר סטנלי לוין), שבו נרשם כי היא נפטרה, שהה בכלל באותו הזמן בבולטימור ארה"ב ומישהו בבית החולים פוריה "זייף" את חתימתו וכתב על גיליון המחלה של הילדה אורה-שרה בוכריס כי היא נפטרה. פירוש הדבר, לטענתו של בן מעש: שרה בוכריס לא נפטרה אלא נחטפה. תחילה, מצאתי את שמה ותאריך פטירתה של הילדה שרה בוכריס, ברשימות החברה קדישא טבריה שבארכיון המדינה. ילדה זו נפטרה בחודש יולי 1956. בהמשך, איתרתי קבצים מארכיון המדינה בהם יש מסמכים רבים של בית החולים "פוריה" בטבריה ומתוכם משתקפת התמונה המלאה: ד"ר סטנלי לוין היה מנהל מחלקת הילדים בבית החולים "פוריה" בטבריה ועבד בפועל בתקופה בה אושפזה הילדה אורה-שרה בוכריס בבית החולים ונפטרה. הוא עצמו, ככל הנראה, הורה לחתום את שמו שלו בגיליון המחלה שלה. למעשה, ד"ר לוין עבד בבית החולים פוריה כמנהל מחלקת הילדים עד סוף חודש נובמבר 1956 ורק אז, בחודש דצמבר 1956, טס לחו"ל לבולטימור ארה"ב להשתלמות של כשנתיים.

הצגתי בפני נונה את כל המסמכים, שמצאתי בנושא הסיפור הזה על הילדה אורה-שרה בוכריס והרופא ד"ר סטנלי לוין וכשהיא פרסמה את הפוסט הזה, נופץ לו עוד סיפור דמיוני, שנוצר בעקבות שיחה שקיימו בני משפחת בוכריס (בן מעש) עם אשתו של ד"ר לוין, שאמרה להם בטעות כי היא ובעלה טסו לבולטימור ארה"ב בתחילת שנת 1956, למרות שבפועל הם טסו רק בדצמבר 1956, בסוף השנה האזרחית. משפחת בן מעש כנראה טיפחה תקוות-שווא כי הילדה שלהם לא באמת נפטרה ויצרו סיפור לא אמיתי המבוסס על טעות אקראית.

על עבודתי המשותפת עם נונה דולברג ביצירתם של פוסטים נוספים קצרה היריעה מלהרחיב. עבדתי ביחד עם נונה על הפוסט העוסק בד"ר פאול סטרהובסקי ומעון שבתאי לוי. ביחד, ניסינו להסביר לציבור הזועם המושפע מאוד מהכתבה הפרובוקטיבית והמסולפת, שפורסמה ככל הנראה ביוזמתה של חברת הכנסת (לשעבר) נורית קורן, שטענה כי כל נושא מעון הילדים שבתאי לוי לא נחקר כיאות על-ידי ועדת החקירה כהן-קדמי וכי ילדים רבים, שטופלו במעון זה, נמסרו לאימוץ סתם כך ללא רשות הוריהם. במהלך עיון בתיקי מעון שבתאי לוי שבארכיון המדינה, הבנתי שדווקא נעשתה כאן חקירה מעמיקה בנושא מעון שבתאי לוי על-ידי משרד החקירות גוט בן-אשר, שביצע את החקירה עבור ועדת כהן-קדמי. הסתבר לי, שהחוקרים מצאו שרוב הילדים שטופלו במעון זה שהו שם לפרק זמן לא ארוך עד הבראתם ואז חזרו לבית הוריהם. המעון הוקם בשנת 1952 וטופלו בו ילדים רבים לאו דווקא ילדי העולים מתימן. במעון זה גם טופלו תינוקות שאימהותיהם ילדו אותם ולא רצו לגדל אותם ומשהסתבר שהאימהות הביולוגיות אינן מעוניינות בתינוקן, הועברו התינוקות לאימוץ. דוגמאות ופרטים גלויים של תינוקות, שטופלו בשבתאי לוי ונמסרו לאימוץ, ניתן לראות בדו"חות החקירה של גוט בן-אשר המוצגים לציבור בארכיון המדינה. אני קראתי את הדוגמאות הללו ואף מצאתי את שמותיהם של הילדים ברשימות הילדים של מעון שבתאי לוי. זה אכן נכון שד"ר סטרהובסקי הנפיק מכתב רפואי לכל ילד שנמסר לאימוץ. במכתב הרפואי צויין שמו הפרטי של הילד ללא שם משפחתו המקורי אך יש לזכור כי מדובר בתינוקות, שאימהותיהם לא רצו בהם ולא בילדים חטופים שהועברו לאימוץ. כמו כן מצאתי שני מקרים של ילדים, שטופלו במעון שבתאי לוי, שנולדו לאימהות שלא יכלו לגדל אותם, שהו במעון שבתאי לוי לתקופה קצרה יחסית ואז הועברו למשפחת אומנה, בידיעת הוריהם הביולוגיים, מסיבות סוציאליות מוצדקות. מקרה אחד מבין השניים (הילד דניאל טוויזר שבנערותו פגש את אמו הביולוגית) הוצג בפוסט זה.

כמו כן, השתתפתי ביצירתו של הפוסט העוסק בילד צבי רטיג שנפטר ממחלה בינואר 1950, הפוסט בידינו הוכחות העוסק בהתעוררות הפרשה בשנת 1966 והפוסט העוסק בנושא הילדים העלומים. בנוסף, תרמתי תרומה צנועה לפוסט העוסק בעיתון העולם הזה והבאתי מידע בנוגע לבתו המאומצת של הרב פיליפ טאטץ, שהיה יד ימינו של הרב יששכר ברגמן והצגתי בפני נונה את העובדה כי אותה מאומצת העידה בוועדת כהן-קדמי.

אסכם ואומר כי חלפה לה שנה של עבודה אינטנסיבית, שבמהלכה גיליתי וגם גילינו (אני ונונה), ביחד ולחוד, את העובדות והפרטים האמיתיים שמאחורי סיפורים רבים. שמחתי לשתף אתכם, הקוראים, בחווית הגילוי וה"פיצוח" של אותם סיפורים מפורסמים המוכרים לרבים.


הפוסט סיפורי ילדים מאומצים וסיפורים נוספים: סיכום תקופה פורסם לראשונה בבלוג שלי ב 1.5.2019.


מצורפים הקישורים, הקבצים והפוסטים הבאים:

פוסט: משה בכר

פוסט: יהודה קנטור

פוסט: אריאלה רייטר

פוסט: אורי וכטל

פוסט: צילה לוין- ה"חטופה" הראשונה

פוסט: ציונה היימן- עדכונים

פוסט: מרים שוקר

מסמכים שמצאתי המוכיחים כי דוד שוקר, אביה של הילדה מרים שוקר (שנקראה בטעות בשם: מרים שרעבי), הגיע לקחת את בתו ממחנה ראש העין רק בחודש מרץ 1953 (מתוך תיק של ועדת החקירה שלגי הכולל מסמכים/התכתבויות משנת 1963):

פוסט: שושנה (שושנה ודני משולם)

הסיפור של שושנה ודני משולם לפי הגירסה של עמותת עמר"ם:

https://www.edut-amram.org/testimonies/shosh/

קבצים הקשורים בסיפורה של הילדה אורה-שרה בוכריס, שאושפזה ונפטרה בבית החולים פוריה בטבריה ביולי 1956 והד"ר סטנלי לוין:

דף העדות של יוסי בן מעש (בוכריס) באתר של עמותת עמר"ם:

https://www.edut-amram.org/testimonies/yaakov-aliza-bucris-ben-maas/

פוסט: בידינו הוכחות

מסמכים שאיתרתי בזמנו והוצגו בפוסט העוסק בסיפורו של הילד צבי רטיג, שפרסמה נונה דולברג בעמוד הפייסבוק שלה ביולי 2018:

פוסט: צבי רטיג

2 מחשבות על “סיפורי ילדים מאומצים וסיפורים נוספים: סיכום תקופה

  1. במסכת זבחים, צ, ע"א מובא: אין שמחה כהתרת הספקות. תבורכי על פועלך – בנפרד כמו גם בשיתוף פעולה עם *נונה דולברג* עתירת הזכויות, דנה יקרה. כנגד שקרים וסילוף ויצירת תודעה כוזבת: עובדות, אשר רב היה העמל הכרוך בהשגתן. ככתוב בתהילים, פה, יב: אֱמֶת מֵאֶרֶץ תִּצְמָח. תבורכנה שתיכן על כי אתן מרבות אֱמֶת בעולם

    Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s