זמירה נינו עזריה

על סיפורה של הילדה זמירה נינו עזריה קראתי לראשונה באתר העדויות של עמותת עמר"ם. בשנת 2014 ערך שלומי חתוכה, ממייסדי עמותת עמר"ם ופעיל מרכזי בעמותה עד היום, הרצאה לרגל מה שהם מכנים "יום המודעות לפרשת ילדי תימן" ולמאבקו של עוזי משולם. במסגרת ההרצאה, סיפר חתוכה על משפחה שעלתה לארץ מעיראק (משפחת עזריה), אמא ושלושה ילדים, שאביהם נרצח בעיראק מפני שהיה פעיל במחתרת הציונית. בהרצאה, מציג חתוכה לציבור את המפגש עם זמיר עזריה, אחיה הגדול של הילדה סמירה/זמירה, שמציג למצלמה תמונות משפחתיות משנות החמישים. במפגש נכחה גם בתו של זמיר עזריה.

חתוכה מתאר בפני קהל המאזינים את תלאותיה של משפחת עזריה עם עלייתה לארץ. האם האלמנה התגוררה במעברה, ילדיה הגדולים נשלחו להתגורר בפנימיות ושני ילדיה הצעירים נשארו בבית המשפחה. הבת הקטנה (סמירה/זמירה) שהייתה ילדה בריאה לחלוטין, מלאת חיים, הלכה יום יום לגן הילדים שבמעברה.

יום אחד, על פי הסיפור שסיפר חתוכה בהרצאה, נלקחה הילדה הקטנה, הישר מגן הילדים, לאשפוז בבית-חולים מרוחק. לדבריו, נלקחה הילדה במכוון לבית החולים הרחוק ביותר מהמעברה בה התגוררה אמה. מאוחר יותר, נאמר לאמא שילדתה נפטרה אך היא לא ראתה את גופתה. משפחת עזריה סבורה כי הילדה הקטנה, סמירה/זמירה, נחטפה.

משפחת עזריה עלתה לארץ בשנת 1951 והתגוררה במעברת רחובות. בדף העדות המופיע באתר של עמותת עמר"ם, שנכתב על ידי זמיר עזריה, המשפחה מנתה כשש נפשות: אמא וחמישה ילדים. הילדים הגדולים (וביניהם זמיר עצמו) נשלחו להתגורר בפנימיות ואילו שני הילדים הצעירים במשפחה נשארו להתגורר עם אמם במעברה. לפי דבריו של זמיר, יום אחד נאמר לאמו, הלה, שהיא צריכה לקחת את ילדתה הקטנה, סמירה בת השלוש, לבדיקה במרפאת המעברה "משום שילד שם לה מקל באוזן". במרפאה, נאמר לאמו שצריך להשאיר את הילדה במרפאה לאשפוז במשך הלילה. למחרת, כשהגיעה האם לבקר את סמירה במרפאת המעברה, נאמר לה שהעבירו את סמירה לאשפוז בבית החולים בלינסון בפתח-תקוה, המרוחק מאוד מהמעברה. זמיר מספר שאמו שלחה את סבתו לבקר את סמירה בבית החולים בלינסון וכשהסבתא הגיעה לבית החולים נמסר לה כי סמירה נפטרה. הלה עזריה בכתה כל החיים על אובדן בתה הקטנה, סמירה.

בדקתי את הסיפור של הילדה סמירה עזריה והצלחתי לאתר באתר האינטרנט של ארכיון המדינה מסמכים רבים המעידים על אשפוזה, פטירתה וקבורתה. סמירה אושפזה בבית החולים פרדס כץ ב 28.5.1952. בהמשך, הועברה ב 10.6.52 לבית החולים בלינסון בפתח-תקוה ואושפזה במחלקה הנוירוכירורגית. סמירה נפטרה ב 15.6.52 בשעה 10:00 בבוקר. לצורך קביעת סיבת פטירתה, נערכה בגופתה נתיחה לאחר המוות בשעה 16:00, במכון הפתולוגי של בית החולים בלינסון. ממצאי הנתיחה הפתולוגית הצביעו על שתי בעיות רפואיות שהביאו למותה: אנצפליטיס (דלקת המח) ושחפת הריאות. ממצא נוסף הצביע על לחץ תוך גולגולתי שנבע, ככל הנראה, מגידול במח. סמירה נקברה ב 17.6.52 בבית העלמין סגולה בפתח-תקוה.

בשנת 2014 תועד מפגש מצולם עם זמיר עזריה ובתו. במפגש, הציג עזריה למצלמה תמונות של משפחתו וסיפר על אחותו, סמירה. איני יודעת מי צילם מפגש זה אולם אני סבורה שזוהי העדות הראשונה של משפחת עזריה בה נטען כי אחותם, סמירה, נחטפה.

במועד מאוחר יותר, צולמה עדות נוספת של עזריה. בעדות המצולמת שלו, המופיעה באתר העדויות של עמותת עמר"ם, אמר עזריה אל מול המצלמה, ש"מבחינתו אין חוק התיישנות (בנושא חטיפות ילדים), שחייבים לחקור את כל הנושא הזה מחדש ולהעמיד לדין את מבצעי הפשע הזה (של חטיפות ילדים)". עם זאת עליי לציין, שזמיר עזריה ושלושת אחיו הנוספים מעולם לא הגישו תלונה לוועדת חקירה כלשהי בבקשה לחקור את טענות המשפחה.


עורך הדין זמיר עזריה הוא קצין בכיר (בדימוס) ממשטרת ישראל. עזריה היה מפקד משטרת בת-ים שחקר את רצח הנערה נאוה אלימלך ז"ל.

משפחת עזריה מנתה כשש נפשות ביום עלייתה לארץ. האם: הלה עזריה. הילדים: ילד בכור, עזרא, סמיר (זמיר עזריה), פנחס וסמירה (זמירה).

הילדה זמירה נינו עזריה אושפזה בבית החולים פרדס כץ שהיה בזמנו בית חולים לאשפוז חולים הלוקים במחלות מדבקות כגון: טיפוס הבהרות, דיפטריה, דלקת קרום המח, פוליו (שיתוק ילדים) וכדומה. כנראה בשל החשד שהיא לקתה במחלה מסוג זה, היא אושפזה בבית החולים בפרדס כץ ולא בבית חולים קרוב יותר למעברת רחובות, בה התגוררה עם משפחתה. קישור לערך הויקיפדיה המתאר את הקמתו והתפתחותו של בית החולים פרדס-כץ:

בית החולים פרדס כץ (בני ברק): ערך ויקיפדיה


מצורפים הקישורים והקבצים הבאים:

הרצאה של שלומי חתוכה (אוקטובר 2014)

זמירה נינו עזריה: דף עדות מהאתר של עמותת עמר"ם

פוסט בנושא הילדה זמירה נינו עזריה בעמוד הפייסבוק של עמותת עמר"ם

עדותו המצולמת של זמיר עזריה (אחיה הגדול של הילדה זמירה נינו עזריה)

סמירה נונו: ספר קבלת חולים, בית חולים פרדס כץ (בני ברק)

סמירה נונו: גיליון מחלה, בית חולים פרדס כץ (בני ברק)

זמירה נינו: נתיחה פתולוגית בלינסון

נינו זמירה בת הלה ממעברת רחובות: רישיון קבורה פתח תקוה

ילדה זמירה בת הלה נינו: יומן קבורה, בית העלמין סגולה בפתח תקוה

נינו זמורה הלה: נפטרים, בית העלמין סגולה בפתח תקוה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s